کاربرد بلوک سیمانی | در ساختمان سازی و دیوارکشی

کاربرد بلوک سیمانی در ساختمان سازی و دیوارکشی در دوره زمانی فعلی بسیار گسترده است، یعنی تقریبا فراگیر شده است. بلوک های سیمانی جایگزین مصالح دیوارچینی سنتی نظیر آجر، سفال و … شده اند. دلیل اصلی کاربرد بلوک سیمانی بصورت فراگیر، مخصوصا در حوزه ساختمان سازی مدرن، کیفیت، مقاومت و بهینه بودن از نظر اقتصادی است. طبق برآورد هایی که انجام شده است، بلوک های سیمانی به خاطر کاهش هزینه های مختلف دیوارچینی، نظیر مصرف کم ملات، سیمان، هزینه دستمزد کارگر و در کل کاهش روزهای کاری اجرای پروژه، در ساختمان سازی بسیار پرطرفدار و به صرفه هستند.

قیمت سیمان تهران

کاربرد بلوک های سیمانی

شاید بدانید که بلوک های سیمانی کاربردهای مختلفی دارند، که از جمله آن ها می توان دیوارکشی، محوطه سازی و همچنین ساختمان سازی را نام برد. استفاده از بلوک های سیمانی یکی از اقتصادی ترین روش های اجرایی است، چرا که در هر سایز و ابعادی تولید شده و قابل اجرا می باشد. عده ای تصور می کنند کاربرد بلوک های سیمانی فقط برای جداسازی جاده ها و مسیرها و همچنین پلمپ واحدهای تجاری است، اما بلوک های سیمانی در ساخت بدنه ساختمان مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل پوشیده شدن سطح آن، در معرض دید نمی باشد.

بلوک های سیمانی,بلوک های سیمانی طرح دار,کاربرد بلوک سیمانی,

کار با بلوک سیمانی

  1. بلوک های دیواری

بلوک های سیمانی به دلایل خاصی مورد استفاده قرار می گیرند، که از جمله ی آن ها می توان دیوارهای نگه دارنده و حایل را نام برد؛ بلوک های سیمانی دیواری مهمترین و پرکاربردترین نوع از انواع بلوک های سیمانی است. علت استفاده از بلوک های سیمانی دیواری برای این چنین مواردی این است که میزان مقاومت آن ها در برابر فشار آب یا هر وزن دیگری بالا بوده و استحکام مورد نیاز را دارا می باشد.

  • کاربرد دیوارهای بتنی

در ساخت منازل مسکونی یا ساختمان های تجاری است؛ همچنین یکی دیگر از کاربردهای بلوک سیمانی برای تزیینات خاصی می باشد که با کمی خلاقیت شکل گرفته باشد.

  1. مانع امنیتی

در این بخش لازم به ذکر است بلوک های سیمانی برای موانع امنیتی کارآیی داشته و با قرار گرفتن در کنار هم، می توانند مانع بزرگ و مقاومی بسازند که با جرثقیل قابل حمل و نقل می باشد. در رابطه با کاربرد این موانع امنیتی باید بدانید در زمان بروز حوادث برای حفظ امنیت مردم مورد استفاده قرار می گیرند.

  1. کنترل ترافیکی

در زمان مراسم های خاصی که باید کنترل ترافیکی داشته و بعضی از مسیرها را مسدود کرد، می توان برای مدت مشخصی از بلوک های سیمانی استفاده کرد. در بعضی از مواقع به کار گیری کله قندهای راهنمایی و رانندگی کار ساز نبوده و باید از بلوک های سیمانی به شکل موقتی استفاده کرد، علت برتری آن ها عدم جابه جایی ساده و همچنین استحکام بالای آن ها می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
روش های انبار و نگهداری سیمان

کاربرد بلوک های سیمانی,بلوک های سیمانی,بلوک های سیمانی طرح دار,

  1. ظروفی برای مواد

این روزها مواد متفاوتی برای اجرای ساختمان های مقاوم و بادوام به بازار ارائه می شوند. اکثر این موارد قابلیت اختلاط در ظروف های ساخته شده از بلوک سیمانی را دارند.

  1. برپایی چادر

شاید دیده باشید که برای محکم نگه داشتن پایه های بعضی از چادرهای مسافرتی از بلوک های سیمانی استفاده می شود. اگر شرایط آب و هوایی را در نظر نگیریم، شما می توانید در مواقع زلزله زدگی به راحتی از این بلوک سیمانی استفاده کرده و پایه های چادر را بدون مشکلی محکم نگه دارید.

انواع بلوک های سیمانی

یکی از تقسیم بندی بلوک های سیمانی براساس وزن آن بوده که در نهایت به سه گروه سنگین، نیمه سنگین و سبک تقسیم می شوند.

بلوک سیمانی سنگین

بلوک های سیمانی سنگین از ترکیب سیمان، آب با ماسه حاصل می شود، و به دلیل وزن سنگین خود بیشتر برای حصار کشی باغ و ویلا به کار می رود. بلوک های سنگین با دستگاه های بلوک زنی دستی یا تخم گذار تولید می شوند و چون پرس نشده اند از لحاظ مقاومت، شکننده تر از سایر انواع بلوک ها هستند. قیمت پایین بلوک سنگین از مزیت های این محصول می باشد.

بلوک سبک سیمانی

کاربرد بلوک سیمانی,کاربرد بلوک های سیمانی,بلوک های سیمانی,

بلوک سبک یکی از انواع جدید و مهمترین نوع، خانواده بلوک سیمانی است که در دیوارچینی ساختمان ها و تیغه بندی بسیار کاربرد دارد. ملات بلوک سبک، ترکیب سیمان با آب و افزودنی دیگری به نام پوکه معدنی است. پوکه معدنی به دلیل وزن سبک خود باعث سبک شدن این محصول گردیده است. بلوک های سبک عموما پرسی بوده و با دستگاه های تمام اتوماتیک تولید می گردند و در اتاق مخصوص زیر حرارت مشخص به مدت چند روز خشک می شوند.

از مزایای بلوک سبک، وزن کم، مقاومت بسیار در حدی که اگر استاندارد تولید شده باشند کاملا نشکن هستند، عایق حرارتی و صوتی بالا و قیمت مناسب می باشد. منتها بلوک سبک در نواحی خاصی از کشور بدلیل وجود معادن پوکه تولید می گردد و برای خرید این محصول باید با تولیدکنندگان آنها در شهر مربوطه تماس برقرار کنید.

استفاده از بلوک سیمانی در ساختمان

امروزه روش خاصی برای تولید بلوک های سیمانی با اختلاط سیمان ارائه شده که در نهایت بلوک هایی سبک تر و مقاوم تر را به بازار ارائه می دهند. از کاربرد این مورد می توان به کاهش وزن سازه در حالی که آن را مقاوم می سازد، اشاره کرد. موارد نام برده شده یکی از رایج ترین کاربردهای بلوک سیمانی می باشند. بطور کلی می توان گفت که امروزه تمامی مهندسین و ساختمان سازها در پروژه های خود از بلوک سیمانی به عنوان مصالح پایه دیوارکشی ساختمان، باغ یا … استفاده می کنند.

برای خرید سیمان تهران و سیمان کامیونی با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500