همه چیز در مورد خاک چمنی یا گلدانی

اطلاعاتی درباره خاک چمنی یا گلدانی

خاک سطحی زمین های چمنی که چمن های آن شش ماه یا بیشتر از شش ماه در حال رشد هستند را خاک گلدانی می گویند.
به طور طبیعی چمن ها در زمین های (رسی، شنی) که دارای میزان کافی آهک باشند رشد می کنند. در حقیقت خاک چمن ترکیبی از خاک با آهک و هوموس مناسب و گیاهانی است که در آن روییده و پوشیده شده اند.

برای تهیه این نوع خاک باید از بیل های پهن استفاده کرد به این صورت که چمن ها را در قطعات بزرگ به همراه ریشه و خاک های اطراف آن از زمین جدا کرده و در محل مناسبی که در نظر گرفتیم انباشته می کنید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که باید هر دو طبقه از چمن با هم طلاقی داشته باشند.

یکی از کارهای مهمی که باید در طول سال انجام دهید این است که باید سه یا چهار بار این توده را به هم بزنید و اگر ممکن بود آن را با ادرار چهار پایان نمناک کنید. نتیجه این کارها خاکی مرغوب با عناصری مانند ازت است که گیاه برای رشد بهتر به آن نیاز دارد، همچنین با وجود گیاهان پوسیده این خاک هوموس کافی برای رشد نباتات است. برخی از استفاده های این خاک:

 • گیاهان گلدانی (گیاهان درون جعبه)
 • نخل های بزرگ
 • درخت مرکبات پیر
  این موضوع قابل ذکر است که خاک گلدانی ترکیب یکسانی از مواد آلی، رس، شن می باشد. این نوع خاک با توجه به ویژگی شیمیای و فیزیکی موادی که آن را تشکیل می دهند دارای دسته های متفاوتی است. در بعضی از خاک ها می توان عمق حدود 20 سانتی متری را که مواد آلی آن متفاوت است برای خاک گلدان استفاده کرد.

عوامل تاثیر گذار در دسته بندی خاک گلدانی:

 • تبدیل ذرات خاک از رس به شن و نهایتا رس
 • مقدار مواد غذایی
 • میزان اسیدی بودن
 • حشرات
 • علف های هرزی که در آن رشد می کنند
 • و غیره

اطلاعاتی در مورد کود برگ(خاک برگ)

این دسته ی خاک ها از پوسیده شدن برگ درختان تولید می شوند. به علت ضعف مواد مغذی به تنهایی برای کشت استفاده نمی شوند و آن را با خاک های دیگر ترکیب و از آنها استفاده می کنند. کاربرد اصلی این خاک برای نفوذ در خاک های سفت است.
انواع مختلفی از این نوع خاک موجود می باشد، که دسته بندی آنها بر اساس نحوه تهیه، سن و میزان مواد آلی می باشد که در آن وجود دارد. این خاک در فصل پاییز که فصل برگ ریزان است تهیه می شود. مراحل تهیه این خاک به این صورت که پس از اینکه برگ ها را جمع آوری کردند، آنها در یک گودال یا در جای مناسب قرار می دهند، سپس با پا یا هر وسیله سنگین دیگر مانند غلطک برگ ها را له و فشرده می کنند. پس از انجام این کار مقداری برگ خشک شده به آن اضافه می شود و آن را آبپاشی و نهایتا متراکم می کنند و این عمل را تا زمانیکه ضخامت برگها بیش از 1 متر برسد، انجام می دهند. باکتری های خاصی در مدت زمانی که این عمل انجام می شود در برگها رشد می کنند و موجب تخمیر برگها و ایجاد حرارت در آنها می شوند.

خاکی را می توان بهترین نوع خاک برگ دانست که از پوسیده برگهای فاقد رگبرگ تشکیل و چند سال به صورت انباشته مانده باشد؛ و دلیل این امر تبدیل بخش های نرم برگ به هوموس می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
خاک بنتونیت چیست

از طرف دیگر بهترین کود برگ برای تهیه کودهای ترکیبی، کودهای هستند که دارای رنگ روشن و بافت سلولی باشند. اما زمانی می توان از کود برگ های که دارای رنگ مشکی هستند، استفاده کرد که با کودهای دیگر ترکیب شوند.

کودی که توانایی نگه داری مقدار زیادی آب داشته باشد می تواند مواد مغذی آب را به راحتی جذب کند. از طرفی کود برگ خاک را به خوبی تهویه می کند؛ از طرفی باید هیچگونه حشرات مضر و عوامل بیماری در آن وجود نداشته باشد.

خاک برگ سیلیسی

از جمله خاکهای است که دارای آهک زیادی می باشد و از این خاک نمی توان برای گیاهانی که نیازی به آهک ندارند، استفاده کرد. لذا برای این دسته از گیاهان برگ کود تهیه و استفاده می شود.
یکی از خاک های که از گیاهان آهک گریز است، درخت بلوط است. برگهای این درخت برای گیاهانی که نیازی به آهک ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.

خزه

در کاشتن و نگهداری برخی از گیاهانی که برای رشد به آهک نیازی ندارند، از گیاهانی مانند خزه، سرخس که پوسیده شده، استفاده می شوند. استفاده اصلی این خاک ها در گلهای مشابه ارکیده می باشد.

خاکروبه و زباله

برای تهیه این نوع خاک، زباله ها را در گوشه ای نگه داری و پس از انباشته کردن این مواد به آن مقداری علف های هرز نیست اضافه می کنند. در طول سال 3 یا 4 مرتبه این توده را به هم میزنند. که نتیجه این عمل ها خاکی بسیار قوی از نظر مواد غذایی مورد نیاز گیاهان است. استفاده اصلی این خاک برای گلکاری می باشد.

خاک کوش

خاک کوش از ترکیب برگ پوسیده شده و کود تولید می شود. برای اینکه گرمای لازم را برای گیاهان داخل شاسی به وجود آورده شود از مخلوط برگ های خشک و کودهای حیوانی تازه استفاده و روی آنها خاک کشاورزی و یا کود برگ می ریزند؛ از گرمای که توسط این مخلوط ایجاد می شود برای نگه داری گلها در زمستان استفاده می شود. همچنین از این مخلوط، خاکی بسیار مرغوب و قوی برای رشد گلها تولید می شود.

خاک باغچه

در باغچه های که به صورت منظم از آنها مراقبت می شود و در طی سالها گیاهان و سبزی های مختلفی در آن رشد کرده اند دارای هوموس زیادی هستند. این نوع خاک برای زمین های رسی شنی و زمین باغچه بسیار مفید است. این خاک را می توان با سایر خاک ها ترکیب کرد.

ماسه

یکی از بخشهای جدایی ناپذیر از خاک گلدانها ماسه است. زیرا باعث می شود که خاک توانایی گذر آب را داشته باشد و اگر خاک قادر به نفوذ آب نباشد، در طولانی مدت و آبیاری زیاد خاک را اسیدی و گلها را زرد و پژمرده میکند. از همین رو به خاک، ماسه اضافه می کنند.

از شن برای تهیه کودهای ترکیبی استفاده می شود، اما این نکته را باید بدانید که شن باید درجه اسیدی بسیار پایین یا خنثی داشته و هیچگونه آلودگی نداشته باشد. بهترین نوع ماسه را می توان از سرند شنهای که در سواحل رودخانه هستند، جمع آوری کرد. این نوع شن از خرده های سنگ سیلیسی که عاری از آهک هستند به وجود می آید و با هیچ نوع خاک دیگری ترکیب نشده است.
برای اینکه از خاک مرغوبی در کاشت و رشد گیاه استفاده کنید، باید خاک های ذکر شده را به میزان مناسب و متناسب با گیاه موردنظر با هم ترکیب و استفاده نمایید.

برای گرفتن قیمت انواع خاک رسی و انواع خاک باغچه با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500