گود برداری چیست

فرق گود برداری و خاک برداری

در خاک برداری تا عمق 60 سانتی متری پیش می روند در حالی که در گود برداری هدف پیش روی در عمقی بیشتر از 60 سانتی متر می باشد به همین دلیل به تجهیزات و ماشین آلات بیشتری احتیاج دارد و سخت تر است. هدف از گودبرداری پیش روی تا رسیدن به خاک سفت برای پی ریزی ساختمان می باشد زیرا هر چقدر که عمق پی ساختمان بیشتر باشد پایداری و استحکام ساختمان در مقابل عوامل طبیعی افزایش می یابد.

مدت زمان و میزان دشواری خاک برداری و گودبرداری به نوع زمین بستگی دارد و در مواردی که خاک بسیار سفت است گودبرداری زمان بیشتری احتیاج دارد.

انواع گوناگون زمین

  • زمین لجنی

این نوع زمین ها دارای خاک بسیار نرم و ریزی می باشند که درصد رطوبت و آب آن ها بالا است. کار کردن در این زمین دشوار است زیرا ماشین آلات بر روی این خاک چون وزن بالایی دارند در آن فرو می روند.

  • زمین دج

یکی از سخت ترین خاک ها مربوط به زمین دج است که حتی با کلنگ هم به سختی می توان خاک آن را جدا نمود به همین دلیل خاک برداری چنین زمین هایی نیاز به ابزار خاصی به نام دج بر دارد.

  • زمین دستی

این نوع زمین که به زمین بیلی، نباتی، ماسه و شنی شهرت دارد به دلیل آنکه با بیل ریخته شده است از دسته زمین هایی است که عملیات گودبرداری را به سادگی می توان در آن انجام داد.

  • زمین کلنگی

خاک این زمین نسبتا سخت است و کندن آن به کلنگ احتیاج دارد البته میزان سختی آن ها خیلی زیاد نیست اما در مقایسه با زمین های دستی و لجنی سخت تر است. با کلنگ به راحتی می توان خاک برداری از این زمین را انجام داد.

  • زمین سنگی

این زمین ها بالاترین میزان سختی را دارند از این رو خاک برداری از آن ها به مدت زمان زیادی احتیاج خواهد داشت. در صورتی که این زمین ها در مناطق مسکونی باشند برای گودبرداری از آن ها نیاز به بولدزرD9 یاDB می باشد اما در مناطق خارج از شهر و غیر مسکونی معمولا این عمل را با استفاده از مواد منفجره انجام می دهند.

این مطلب را از دست ندهید
برای تهیه خاک ترکیبی از چه موادی استفاده کنیم؟

انواع گودبرداری,عمق گودبرداری,محل های گودبرداری,

محل های گودبرداری

محل های گودبرداری دو دسته هستند. یکی محل های باز است که با پایین رفتن در زمین گودبرداری را انجام می دهند و دیگری در محل های مسکونی می باشد که گودبرداری باید از طریق پایین رفتن از زیر تراز پی منازل همجوار انجام شود.

اقدامات ضروری پیش از گودبرداری در مناطق مسکونی

قبل از شروع گودبرداری برای انجام درست و اصولی آن باید نکاتی را مد نظر بگیرید. مانند اینکه قدمت ساختمان چقدر است؟ از چه مصالحی در ساخت آن استفاده شده؟شناسایی دیوارهای مشترک مرزی و نحوه اتصال آن ها و محل اتصال داکت های تاسیساتی.

یکی دیگر از نکات مهمی که پیش از تخریب باید به آن توجه نمایید محل قرار گیری چاه های فاضلاب و پر نمودن این چاه ها و تعیین آن ها در نقشه سازه نگهبانه می باشد. بهتر است همسایه ها را در جریان بگذارید و آن ها را از خطرات احتمالی تخریب آگاه کنید تا در صورتی که می توانند در مدت تخریب ساختمان خود را تخلیه کنند.

برای جلوگیری از پارک خودروها و نزدیک شدن افراد به محل گودبرداری از تابلوهای هشدار استفاده نمایید.

حتما دور محل گودبرداری را حصار بکشید.

انواع گودبرداری,عمق گودبرداری,محل های گودبرداری,

عمق گودبرداری

کمترین میزان عمق گودبرداری زیر کف سازی پایین ترین طبقه می باشد و بیشترین میزان آن روی پی می باشد. اما مهندسان معمولا ترجیح می دهند تا رسیدن به زیر پی گودبرداری را ادامه دهند تا بتوانند قالب بندی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند و مصالح کمتری را در پی استفاده نمایند.

گودبرداری و خطرات آن

  • مهم ترین خطر گودبرداری ریزش دیوارها و سقوط آوار آن ها می باشد.
  • صدمه دیدن تاسیسات زیر زمینی مانند برق، گاز و آب
  • احتمال خفگی به دلیل عدم وجود اکسیژن کافی
  • سقوط و پرت شدن از ارتفاع
  • مسمویت به دلیل تنفس گازهای سمی و بخارات ناشی از آن ها