بتن ریزی دیوار

بتن ریزی دیوار و ستون و تیرهای اصلی

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع بتن ریزی دیوار پرداخته و به شما اطلاعات کافی را در این زمینه بدهیم. به طور مثال همان طور که همه می دانیم باید بتن ریزی دیوار را در یک جهت به شکل متوالی انجام داد. باید در بتن ریزی دقت بالایی داشت تا مبادا محموله به سطح های مختلف ریخته شده و پراکنده شود، علاوه بر این باید دقت بسیاری داشت که بتن را در یک محل خاص و با حجم و تراکم بالا نریزیم. از نکات خاص دیگر بتن ریزی می توان به ریختن افقی آن و همچنین انجام حمل و تخلیه درست برای جلوگیری از اتصال سرد، اشاره داشت.

بتن ریزی دیوار,بتن ریزی دیوار برشی,بتن ریزی دیوار برشی چیست,

بتن ریزی اجزای مختلف ساختمان

در ابتدا با موضوع بتن ریزی در دیوارها شروع می کنیم و باید به این شکل باشد، که در لایه های افقی بوده و ضخامت کاملا یکسانی داشته باشد. نکته مهم در این زمینه این است که باید قبل از ریختن لایه های جدید از تراکم لایه قبلی و خمیری بودن آن اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید در صورتی که این نکته رعایت نشود باعث ایجاد اتصال سرد شده و بتن ریزی یک پارچه ای نخواهیم داشت.

برای راحتی کار باید پیمانه های اولیه بتن ریزی را از طرفین ریخته و بعد از آن از قسمت مرکزی شروع به بتن ریزی کنیم، بسیار دقت کنید که بتن در گوشه ها جمع نشود. برای بتن ریزی در قسمت ستون ساختمان باید سعی کنیم ارتفاع سقوط آزاد بتن را کم کنیم. این عمل برای جلوگیری از جدا شدن دانه های سنگی به کار برده می شود.

این مطلب را از دست ندهید
خصوصیات بتن پلاستیکی

اگر قصد استفاده از قالب های بلند را دارید، به شما توصیه می کنم از بتنی با اسلامپ پایین یا به عبارتی دیگر بتن سفت استفاده کنید، تا آب بتن را کاهش دهید و همچنین می توانیم از راه کار کم کردن سرعت بتن ریزی بهره گرفته تا مانع آب انداختن بتن شویم.

یکی از مشکلات بتن ریزی این است که بتن آب انداخته یا به عبارتی بعد از قالب بعدی شیره آن جدا خواهد شد. اگر شما هم تجربه کار در کارگاه یا پروژه های بتن ریزی داشته باشید حتما با آب انداختن بتن آشنا بوده و می دانید بعد از قالب گیری باید با ضربات خاصی این آب را خارج کنیم.

بتن ریزی دیوار و ستون,بتن ریزی دیوارها,نحوه بتن ریزی دیوار برشی,

در این جا بحث بتن ریزی ستون های ساختمان بوده و باید به شما راه کاری ارائه دهیم که شیره بتن کم تر شود، راه کار اول استفاده از بتنی با اسلامپ کم می باشد که در سطرهای بالاتر هم به آن اشاره کردیم. علاوه بر این می توانید با بتن ریزی بلند تر از ارتفاع ستون در حد 2 و نیم سانت بیش تر و بعد از سفت شدن آن را تخریب کرده و به این ترتیب از آب انداختن بتن جلوگیری کنید.

یکی دیگر از مشکلات موجود در بتن ریزی این است که بتن قسمت های ستون و دیوار ممکن است نشست خمیری کرده و این اتفاق منجربه ظهور ترک هایی در بتن شود، برای جلوگیری از آن باید بتن ریزی قسمت های ستون و دیوارها را به مدت 24 تا 48 ساعت زودتر از بتن ریزی قسمت های دیگری مانند تیر، دال و.. انجام داد.