تاثیر ضایعات لاستیکی در بهبود خواص بتن آسفالتی

روسازی راه چیست؟

همان طور که می دانیم در گذشته تمامی تحقیقات درباره خرابی روسازی را صورت می گرفت؛ این تحقیقات نشان می دهند، ترک خوردگی ها یکی از اصلی ترین دلایل خراب روسازی راه است که به دلایل مختلفی هم صورت می گیرد. به طور مثال یکی از مهم ترین دلایلی که سبب ترک خوردگی راه می شود، خستگی بوده که به دلیل بارهای ترافیکی سنگین به وجود می آید. نکته قابل ذکر در رابطه با ترک های روسازی این است که در دماهای متوسط روبه پایین صورت گرفته و به وقوع می پیوندد.
در این بخش لازم است بدانید این نوع ترک ها در صورت ایجاد شدن ادامه داشته و طولانی تر شده و گسترش یافتن آن سبب خرابی کل آسفالت خواهد شد. لازم به ذکر می باشد، که انقباض روسازی در دمای سرد و تغییر شکل های آن سبب به وجود آمدن تنش های کششی شده و منجر به وقوع ترک های عرضی در سطح جاده خواهد شد. این نوع تغییر شکل ها سبب به وجود آمدن شیارها و موج های برآمد در سطح جاده می شود.

قیمت سیمان تهران
در این قسمت لازم است بگوییم، که روسازی های آسفالتی یکی از دلایل به وجود آمدن همین خرابی ها می باشد. تنش های برشی در لایه آسفالتی سبب به وجود آمدن خرابی هایی می شود، که در سطرهای بالاتر گفته شد؛ اما اگر مقاومت برشی مخلوط موجود در روسازی بالا نباشد، سبب خرابی های بسیار بالایی شده و در صورتی که مقاومت بالایی داشته باشد، دیگر از خرابی های نام برده شده خبری نیست.

خرابی آسفالت,خرابی روسازی,خرابی روسازی آسفالتی,

اگر در رابطه با سرویس دهی روسازی اطلاعاتی داشته باشید، حتما می دانید که ساخت راه در دمای گرم صورت گیرد، سبب به وجود آمدن رفتار ویسکوز شده و رفتار الاستیک آن کاهش می یابد. پس نتیجه می شود هر چقدر مخلوط قیر در دمای بالاتری باشد، رفتار الاستیک بیش تر و سفتی بالاتری خواهد داشت. همان طور که مشخص است قیر بهتر و لایه آسفالتی سفت تر دوائم بالاتری در مقابل تغییر شکل های روسازی خواهد داشت. اگر تجربه اجرایی داشته باشید، می دانید که برای جلوگیری از کاهش خرابی های روسازی می توان راه کارهایی را انجام داده و عمر بهره برداری پروژه را بالاتر کرد.

1. تولید و ساخت قیرهای جدید با مشخصات فیزیکی، شیمیایی و رئولوژیکی بهتر
2. طرح اختلاط مخلوط را بهبود بخشید و طرح لایه روسازی آسفالت را بهتر اجرایی کنیم.
3. بهبود روش های تولید و اجرا فنون نگهداری راه ها

یکی دیگر از بهترین و مهم ترین راه کارها برای جلوگیری از خرابی های روسازی آسفالتی استفاده از قیرهای اصلاح شده می باشد. شاید در رابطه با ساخت و تولید این نوع قیرها کنجکاو شده باشید، به همین دلیل لازم است بگوییم می توان به کمک مواد افزودنی و حد مجاز آن ها این نوع قیر پرکاربرد را ساخت. امروزه رایج شده است که با استفاده از پلیمر یک روش موثر در صنعت روسازی می باشد. از ویژگی های بسیار خوب این قیرهای اصلاح شده می توان به این مورد اشاره داشت، که در بدترین آب و هوا و بارگذاری های شدید هم سرویس دهی داشته و قابل اجرا می باشد.

همان طور که گفته شد، افزودن پلیمر به قیر سبب اصلاح قیر در بازه گسترده ای شده و سبب شده است امروزه عضو ثابت روسازی همین پلیمرها باشد. در این بخش لازم به ذکر می باشد، که پودر لاستیک به دست آمده از ضایعات لاستیکی هم می تواند به عنوان افزودنی برای ساخت قیرهای اصلاح شده به کار برده شود و قابلیت های لازم را به قیر مورد نظر بدهد. افزودن هر یک از افزودنی های تجاری و صنعتی سبب می شود، کیفیت قیر بهتر شده و تمامی مشکلات موجود هم از بین برود.

این مطلب را از دست ندهید
بتن ریزی دیوار

عملکرد این افزودنی ها سبب بالا رفتن مقاومت مخلوط قیر شده و می توانند عمر آن را افزایش دهد. از طرفی باید بدانید که انتخاب افزودنی ها به عوامل مختلفی مانند هزینه ساخت، توانایی اجرا، عملکرد مورد انتظار و همچنین دردسترس بودن آن ها بستگی دارد. لازم به ذکر است که افزودن پلیمر به قیر به علتی که پلیمرها را باید از کشورهای دیگر وارد کرد، هزینه های بسیاری داشته و گران تمامی می شوند.

خرابی های آسفالت,خرابی های روسازی آسفالتی,خواص بتن آسفالت,

با تاثیرات ضایعات لاستیکی در اصلاح قیر آشنا شوید

در سال چیزی حدود 1 میلیارد لاستیک ضایعاتی در دنیا تولید می شود، به دلیل آن که فضای کافی برای دفن زباله ها نداریم و مباحث زیست محیطی و بازیافت تایرها امری ضروری می باشد، به فکر بازیافت آن ها به چند روش افتادیم.

1. جمع آوری و بهره بردن مجدد از لاستیک ها به عنوان لاستیک های دسته دوم رایج بوده و کشورهای برزیل، ال سلال وادوار، دمونیکن، مکزیک و هندوراس جزء یکی از خریدارن بزرگ لاستیک دسته دوم در دنیا می باشد، که به دو صورت مستقیم یا با ایجاد روکش جدید، آن لاستیک ها را مورد استفاده قرار می دهند.

2. راه حل دومی که برای بازیافت لاستیک های استفاده شده به کار می بریم، تبدیل آن ها به گارنول بوده که خود این فرایند شامل چند مورد است.

  • برای مخلوط آسفالتی
  • برای قیرهای اصلاح شده
  • برای کفپوش ها

جالب است بدانید چیزی حدود 44 درصد از لاستیک های بازیافتی آمریکا برای سوخت مشتق به کار برده می شود.

روسازی راه چیست,خرابی آسفالت,خرابی روسازی,

همه چیز در رابطه با لاستیک های ضایعاتی

یکی از دغدغه های مدیران بزرگ معضل وجود لاستیک های فرسوده می باشد. وجود بارهای زیاد بر روی سطح جاده، گسترش شبکه راه، افزایش بیش از حد ترافیک و… سبب شده است مهندسان به فکر راه حلی برای بالا بردن کیفیت راه سازی باشند. یکی از راه کارهایی که به فکر محققان رسیده است این می باشد که خورده ضایعات را برای افزودن به قیر مورد استفاده قرار دهند. تمامی تحقیقات انجام شده ثابت کرده اند، که خورده ضایعات افزوده شده به قیر سبب بالا رفتن مقاومت قیر، کاهش خسارات، افزایش عمر، کم شدن سر و صدای ترافیکی، کم تر شدن میزان بازتاب نور، کاهش هزینه های نگهداری و همچنین بهبود مسائل زیست محیطی خواهد شد.

لازم به ذکر است که افزودن خورده ضایعات لاستیکی دارای مزایای بسیاری بوده و به همین چند مورد نام برده شده ختم نمی شود، به طور مثال می توان به افزایش نرمی و کاهش درجه نفوذ قیر اشاره داشت. لازم است بدانید که درصد به کار بردن این خورده ضایعات ها با توجه به هدف مد نظر شما متفاوت می باشد، به طور مثال برای این که رفتار الاستیک قیر افزایش یابد، باید پودر لاستیک را به مقدار بیش تری استفاده کنید.

افزودنی SBS نسبت به پودر لاستیک قابلیت بیشتری در بهبود چسبندگی قیر به مصالح سنگ و دوام مخلوط آسفالتی در برابر زیان‌های رطوبتی به میزان حدوداً دو برابر دارد و اصلاح قیر خالص توسط SBS و پودر لاستیک شاخص TSR را بالا می‌برد‌ (‌مقاومت کشتی غیرمستقیم).