افزایش استحکام خام بتن های نسوز

استحکام بتن نسوز

محققان برزیلی توانستند با استفاده از فناوری نانو بتن های نسوز تولید کرده و باید بگوییم این نوع بتن ها از استحکام خام بالایی برخوردار هستند. از این نوع بتن های نسوز، گروهی که بی شکل هستند، مانند آجرهای دیرگداز در حجم های وسیعی مصرف شده و در فولاد و همچنین فلزات غیرآهنی استفاده بالایی دارند. نکته قابل ذکر این است که بتن های نسوز سهم بسیار بالایی در دیرگدازهای بی شکل دارند.

همان طور که می دانیم تمامی بخش های علم در حال پیشرفت بوده و فناوری نانو هم از این دسته مستثنا نبوده و با پیشرفت آن موادی مانند سیلیس کلوئیدی برای جایگزین سیمان نسوز استفاده کردند. این تغییرات در ترکیب سازنده بتن ها سبب شده است که استحکام خام پایین محدود شود. به همین دلیل هم محققان در تلاش هستند، با افزودن های خاص و همچنین افزودن ژلاسیون ذرات سیلیسی، استحکام خام دیرگدازها را افزایش دهند.

این تلاش ها سبب به وجود آمدن نسل جدیدی از دیرگدازها شده است که دارای استحکام خام فوق العاده بالایی بوده و برای استفاده در صنایع مختلف بهترین گزینه می باشد. از صنایع نسوز مورد استفاده در کشور می توان به صنایع فولاد، سیمان، فلزات غیرآهنی، پتروشیمی و…اشاره کرد. نحوه استفاده از این نوع قطعات به شکلی است که در ساخت قطعات پیش ساخته به کار رفته و می توانند عملکرد آن قطعات را به حد چشم گیری بهبود ببخشند.

استحکام بتن نسوز,استحکام خام بتن,انواع بتن نسوز,

از مزیت های سوسپانسیون های کلوئیدی می توان خاصیت نانومتری ذارت آن را نام برد. همان طور که همه می دانیم در بتن ها سیمان خاصیت چسبندگی داشته و سیمان های نسوز علاوه بر آن می توانند در ترکیب با آب مخلوط هیدرولیکی را به وجود آورده و استحکام بتن را افزایش دهند. در صورتی که تمایل به استفاده از انواع دیگر نسوزهای موجود داشته باشید، باید بدانید که به اندازه سیمان نسوز مقاومت بتن را افزایش نداده و از طرفی به دلیل آن که دارای قطعات بزرگی هستند، امکان قالب بندی را ندارند.

این مطلب را از دست ندهید
بلوک فوم بتن

در سطرهای بالاتر هم به این مورد اشاره کردیم که با افزودن بعضی موارد خاص می توان استحکام خام بتن را بالا برد، حال لازم است بدانید این افزایش استحکام تا حدود 2 و نیم درصد بوده و بسیار کاربردی می باشد.

در این قسمت لازم است بدانید این افزودنی هایی که سبب نسوز شدن بتن می شوند، دارای خاصیت های دیگری بوده و به طور مثال بتن مورد نظر سریع تر خشک می شود، پایدارای بالایی دارد و….

برای قیمت گرفتن و خرید سیمان تهران با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500