اسپیسر و مزایای استفاده از آن

اسپیسر چیست و مزایای آن کدام است؟

اگر تجربه اجرایی داشته باشید، حتما می دانید که برای ساخت و تولید سازه های بتن مسلح همانند دیوارهای باربر، پل، همچنین پی و… توسط مهندس های مربوط به آن پروژه، از مدت ها قبل میزان میلگرد و بتنی که آن میلگردها را پوشش دهد، ابعاد ستوان های بتنی و…. مشخص خواهد شد؛ علت این محاسبات دشوار تعیین مقاومت سازه بوده و در صورت پایین بودن مقدار آن بایذ در صدد جبران برآیند. کاربرد اسپیسرهای ساختمانی در قرار گیری میلگردها در جای مشخص خود می باشد.

وجود اسپیسر ساختمانی سبب بالا رفتن مقاومت سازه های بتنی شده و در حقیقت مقاومت به دست آمده از محاسبات به واقعیت می پیوندد. اگر بخواهیم اطلاعات بیش تری در رابطه با اسپیسرها به شما عزیزان بدهیم، باید بگوییم قطعات کارآمدی هستند که علاوه بر مزیت ذکر شده در سطرهای بالا، مزیت های دیگری هم دارد. اسپیسرهای ساختمانی یا همان فاصله نگه دارها در سایزهای متفاوتی برای پوشش میلگردها وجود داشته و قابل اجرا می باشد.

اسپیسر ساختمان,اسپیسر ساختمانی,اسپیسرهای بتنی,

مزایای استفاده از اسپیسرهای پلاستیکی را نام ببرید:

  1. سطح یکپارچه ای را به روی آرماتور ایجاد خواهد کرد.
  2. از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه بوده و دارای قیمت مناسبی است.
  3. وزن سبک آن سبب حمل و نقل راحت شده است.
  4. برای پوشش میلگردها به سرعت فاصله گذاری می کند.
  5. نیاز به نیروی انسانی را کم تر می کند.
  6. سرعت اجرای بالای آن سبب افزایش سرعت پروژه می شود.
  7. به طور کامل با بتن درگیر خواهد بود.

تقسیم بندی اسپیسرها  باتوجه به موارد به کار رفته برای ساخت آن ها

  1. اسپیسرهای بتنی: این نوع از اسپیسرها که در واقع جدیدترین نسل آن بوده و به علت داشتن مقاومت فشاری بسیار بالا می توانند، پوشش بتنی را تا حد کفایت به وجود آورند و با این عمل عمر سازه را تا حد چشم گیری افزایش دهند. اسپیسرهای بتنی یا همان فاصله نگه دارها علاوه بر این که تمامی مزیت های انواع دیگر را در بردارند، بلکه تعداد بالایی از عیب و ایرادهای نسل قبلی را از بین برده و سبب کاهش آسیب های وارده به بتن شده اند. در حالت کلی می توان گفت، به کار گیری اسپیسرهای بتنی عمر و بهبود عملکرد سازه را به همراه خواهد داشت.
  2. اسپیسرهای پلاستیکی: این نوع از اسپیسرها یا همان فاصله نگدارهای پلاستیکی از جمله مواردی هستند که در صنعت ساختمان سازی مزیت های زیادی داشته و بسیار کاربردی می باشند. در توجیح علمی اسپیسرها گفته شده است که هر کاهش 2 سانتی متری آن ها می توان 5 سال به عمر آرماتور افزایش دهد.
این مطلب را از دست ندهید
کنترل شرینکیج در فوم بتن