اسکلت بتنی چیست

ویژگی ها و مزیت های بسیار خوب اسکلت های بتنی سبب شده است که مصرف این نوع اسکلت ها افزایش پیدا کرده و کاربردی باشد. اگر تجربه اجرایی داشته و با انواع سازه ها آشنا باشید، حتما می دانید که اسکلت سازه های بتنی چیست و چرا کاربردهای فراوانی دارد؛ اما در این مقاله تمامی اطلاعات مربوط به این نوع سازه را برای شما عزیزان ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

اسکلت ساختمان های بتنی,اسکلت سازه های بتنی,اسکلت های بتنی,

با ماهیت اصلی اسکلت ساختمان های بتنی آشنا شوید

همان طور که در سطرهای بالاتر هم بیان شد، در حقیقت اسکلت های بتنی یک سازه ای هستند که در اکثر پروژه های مهندسی کاربرد داشته و قابل استفاده می باشد. در رابطه با ماهیت اصلی اسکلت بتنی که با بتن آرمه ساخته می شود، متشکل از ماسه، شن، میلگرد، سیمان و آب می باشد. در تمامی ساختمان های مدرن از این نوع اسلکت استفاده شده و لازم به ذکر است، کاربرد آن برای قسمت های مختلفی مانند دیوار برشی، پله، پی، سقف و… می باشد.

قیمت سیمان تهران

نکته بسیار مهمی که باید ذکر کنیم، این است که انتخاب اسکلت و سازه بتنی به عواملی مختلفی مانند آب و هوا، میزان هزینه در نظر گرفته شده، نوع سازه، شرایط اجرایی، عوامل فنی، نظر کارفرما و… بستگی دارد.

بتن آرمه,کاربرد اسکلت بتنی,مزایای اسکلت بتنی,

بهره گیری از اسکلت های بتنی در ساختمان سازی چه مزایایی دارد؟

 1. یکی از مهم ترین و اساسی ترین مزیت های یک اسکلت بتنی در ساختمان سازی این است که قابلیت شکل پذیری بالایی داشته و می تواند به هر شکلی در بیاید. این ویژگی نام برده شده سبب افزایش کاربرد اسکلت بتنی شده و به مهندسین اجرای هر سازه با هر شکل و مقطعی را می دهد.
 2. از دیگر ویژگی های اسکلت بتنی می توان مقاومت بالای آن در برابر آتش و حرارت های بالا را نام برد. به دلیل نوع ساختار و ماهیت اسکلت های بتنی، برای سازه هایی که احتمال آتش سوزی دارند بسیار مناسب بوده و از این جهت قابل اعتماد هستند.
 3. شرایط اجرا و ساخت اسکلت های بتنی به شکلی است که بعد از اتمام پروژه دیگر به مراقبت های خاصی نیاز ندارد، این در حالی می باشد که اسکلت های فلزی بعد از اتمام ساخت و ساز به مراقبت های خاصی نیاز دارند.
 4. یکی دیگر از مزیت های سازه و اسکلت بتنی این است که عدم احتیاج به مراقبت های بعد از اتمام پروژه در کاهش هزینه های مصرفی نقش به سزایی دارد.
 5. یکی دیگر از مزیت های بسیار مهم سازه های بتنی این است که مواد اولیه آن یعنی شن، سیمان، ماسه و آب همیشه در دسترس است.
 6. عمر بالای اسکلت های بتنی یکی دیگر از مزیت هایی است که باعث پرکاربرد بودن آن می باشد. از طرفی باید بدانید که بعد از گذشت زمان سیمان هیدراته شده و مقاومت آن هم افزایش پیدا می کند.
 7. در زمان اجرا و ساخت سازه های بتنی به مهارت و تخصص خاصی نیاز نبوده و این هم یکی از مزیت های مهم این نوع اسکلت ها می باشد.
 8. اسکلت های بتنی مقاومت بالایی در برابر نیروهای زلزله نداشته و در مناطق زلزله خیر استفاده از این نوع اسکلت ها اصلا توصیه نمی شود، اما لازم به ذکر است که نمونه توسعه یافته آن به نام اسکلت بتنی پیش ساخته توانایی مقاومت در برابر نیروی زلزله را هم دارد.
این مطلب را از دست ندهید
ویژگی های فوم بتن در کف سازی

اسکلت ساختمان های بتنی,اسکلت سازه های بتنی,اسکلت های بتنی,

کاربرد اسکلت بتنی در چه سازه هایی است

در قسمت های قبل در رابطه با مزایا و ماهیت اصلی اسکلت های بتنی بحث کرده و اطلاعات مفیدی را کسب کردید، در این قسمت قصد داریم سازه هایی که بهتر است با اسکلت بتنی ساخته شوند را به شما عزیزان معرفی نماییم.

 1. ساختمان هایی که در مناطق ساحلی قرار دارند، مانند برج های بازدیدی، دیوار ساحلی، اسکله ها و….
 2. ساختمان های مسکونی، کارخانه ها، کارگاه ها و حتی ساختمان های تجاری برای قسمت هایی مانند تیرها، سقف ها، کف و ستون
 3. برای سازه های مانند پل ها، دیوارهای حائل و همچنین سدها
 4. برای پیاده روی بزرگ راه ها، باند فرودگاه، سوله های مختص هواپیماها
 5. سازه هایی که وظیفه نگهداری آب دارند، مانند تانک های زیر زمینی
 6. سقف ها با دهانه های بزرگ
 7. سالن هایی مانند سالن صنعتی یا سالن ورزشی