آجر قزاقی

آجر قزاقی چیست؟

آجرهای قزاقی یکی از مصالح ساختمانی می باشد که به صورت دستی ساخته میشود. در کشور و در دوران باستان کاربرد خشت های دست ساز برای صنعت ساختمان سازی مرسوم بوده است. اکثراً خشت ها در مقابل انعکاس مستقیم نور خورشید خشک می شده و با پیشرفت تکنولوژی، این آجرهای خشتی پخته می شدند تا در برابر عوامل محیطی استحکام بیشتری داشته باشند تا بتوانند فشار بیشتری را تحمل کنند. بناهای قدیمی که در کشور موجود هستند دارای قدمتی بیش از هزار سال می باشند و در آنها از آجرهای قزاقی دست ساز و آجرهای سنتی استفاده شده است، آجر های قزاقی از لحاظ استحکام دارای کیفت بسیار بالا می باشند.

رایج ترین آجر دستی سنتی، آجر قزاقی می باشند که بصورت توپر و به شکل مکعب مستعطیل ساخته می شوند. معمول ترین اندازه آجر قزاقی ۵/۵*۲۰ و در ضخامتهای ۱۰ و ۵/۵ و ۳/۵ سانتیمتر و گونه دیگر آن آجر ختایی مربعی شکل ۲۰*۲۰ با ضخامت ۴/۵ سانتیمتر می باشد.

آجر دستی سنتی,آجر قزاقی,آجر قزاقی چیست,

آجر قزاقی چگونه آجری است و تفاوت آن با سایر مصالح در چیست؟

آجر قزاقی یکی از مصالح ساختمانی و از کهن ترین آجرهای سنتی کشور می باشد. در زمان ورود قزاق ها به کشور، قزاق ها سربازخانه هایشان را با نوعی آجر با ابعاد ۵*۱۰*۲۰ بنا می کردند و پس از آن این آجرها به آجر قزاقی نامیده شدند. تاریخچه آجر قزاقی به دوره ساسانیان مربوط می شود که با توجه به شواهد عینی از آنها در بنا‌های باستانی همچون : طاق کسری ، پلهای دختر ، گنبد کاووس ، مسجد جامع اصفهان و یزد استفاده شده است.

این مطلب را از دست ندهید
انواع آجرها از نظر نوع مصرف و کیفیت