آهک در گچ کاری

تعریف آهک در گچ کاری

آهک یکی از مصالح با قدمت بالا است که از دیرباز توانایی های خود را به انسان ثابت کرده است. کاربردهای آهک در زمان حال هم از بین نرفته و در ساخت ساختمان ها کارآیی بالایی دارد و همچنین برای ایجاد اتصال بین قطعات سنگی و چوبی کارآیی دارد. کشور ایران از سال های بسیار دور سابقه استفاده از آهک برای تولید ملات دوغاب خاک و آهک که به شفته آهک معروف است را داشته است.

شاید بدانید که به ملات دوغاب خاکستر و آهک ساروج گفته می شود، که برای ساختن بناها در ایران باستان هم بسیار رایج بوده است. جالب است بدانید بعد از جنگ جهانی دوم هم بعضی از کشورها برای پایدارتر کردن زمین های خود از آهک استفاده کردند، این کشورها شامل کشورهای پیشرفته و صنعتی هم می شود.

کاربرد دیگر آهک این است که برای جلوگیری از رشد گیاهان در خیابان و بزرگ راه موثر بوده و به کار گرفته می شود. جنس آهگ در گچ کاری بسته به مواد ترکیب شده با آن متفاوت بوده و متغییر است. به طور مثال اگر 90 درصد از آهک در حال پخت کربنات کلسیم باشد، آهک به دست آمده بعد از پخت در واقع پرمایه بوده و اگر 75 درصد آهک در حال پخت کربنات کلسیم باشد، آهک به دست آمده کم مایه خواهد بود.

آهک مرده,استفاده از آهک,انواع آهک,

هنگامی که آهک زنده یا به عبارتی کلسیم اکسید با آب مخلوط شود، این ماده با آب واکنش داده و گرمای فراوانی ایجاد می کند، که گرمای تولید شده سبب بخار شدن قسمتی از آب موجود در ملات خواهد شد. شاید شما هم تجربه دیدن این واکنش را داشته باشید و بدانید که بعد از این واکنش آهک حجیم شده و تبدیل به پودر سفید رنگی خواهد شد و اسم این پودر به آهک مرده معروف است. اگر درباره نام این واکنش کنجکاو شده اید باید بگویم این واکنش به شکفته شدن آهک شناخته می شود.

این مطلب را از دست ندهید
آهک چیست

نکته مهم درباره این واکنش این است که بعد از تبدیل آهک به آهک مرده اگر مجدد با آب ترکیب شود، دیگر هیچ واکنش شیمایی از خود بروز نخواهد داد و ترکیبی به اسم شیر آهک به وجود می آید. در صورتی که شیر آهک را صاف کنیم محصولی به نام آب آهک خواهیم داشت و این محصول کاربرد مانند: استخراج منیزیم و … دارد.

از چیزی حدود 3000 سال قبل آهک در ایران شناخته شده و کارآیی های فراوانی دارد. یکی از مواردی که توسط باستان شناسان کشف شده است، گورهای چمباتمه ای بوده که طبق اطلاعات به دست آمده این کشفیات از شفته آهک پر شده بودند، علاوه بر این همچنین گزارش هایی هم در تخت جمشید یافت شده که بر وجود آهک گواهی می دهند که به هزاران سال پیش برمی گردد.