انواع ایزوگام

ایزوگام چیست؟

ایزوگام یک نوع پوشش است که به جهت عایق کردن از آن بهره می گیریم و برای جلوگیری از عدم ایجاد رخنه و همچنین نفوذ آب کارآیی دارد. نکته مهم درباره ایزوگام این است که از فرآورده های نفتی حاصل می شود، که بر طبق مانده سازنده آن به دو دسته تقسیم می شود.

انواع ایزوگام,انواع ایزوگام طرح دار,ایزوگام پلیمری,

ایزوگام پلیمری با بهره گیری از قیر خالص 70-60

اگر درباره ایزوگام اطلاعاتی داشته باشید حتما می دانید که عضو اصلی و جدا نشدنی آن قیر خالص 70-60 می باشد که کیفیت عالی هم دارد و در قیاس با ایزوگام دمیده در رتبه بالاتری قرار دارد. این نوع قیر مستقیما از پالایشگاه نفت حاصل می شود. جالب است بدانید بعد از حرارت دادن به بنزین، نفت گاز، نفت خام، حلال های نفتی و… در دمای چیزی حدود 380 سانتی گراد، قیر حاصل می شود. نکته مهم این است که این قیر جامد یا نیمه جامد را باید در فشار عادی تهیه کرد.

علت نام گزاری این قیر این است که براساس میزان نفوذ آن ها درجه بندی شده و باید بگویم قیر ۶۰/۷۰ در آب‌بندی بام کاربرد دارد.

مواد لازم برای تولید ایزوگام پلیمری

قیر خالص ۷۰-۶۰ ، پلی آستر، تیشو، لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون، پلاستیک پشت لایه ایزوگام، پودر تالک، مواد APP درجه ۱ و ۲، پوشال گونی پلاستیکی جهت تولید این گونه ایزوگام قیر خالص ۷۰-۶۰ و سایر مواد اولیه ذکر شده‌ وارد میکسر ساخت پلیمر می‌شود. در میکسر مواد ذکر شده میکس و پخته می‌شود. خروجی میکسر، مایعی به نام پلیمر ایزوگام است. پلیمر ایزوگام در دستگاه خط تولید تبدیل به لایه ایزوگام می‌ شود.

ایزوگام دمیده,ایزوگام قیمت,درباره ایزوگام,

ایزوگام دمیده با بهره گیری از نفت کوره

در این نوع ایزوگام عضو اصلی و جدا نشدنی آن قیر دمیده باشد. همان طور که در سطرهای بالاتر هم اشاره کردیم، این نوع ایزوگام دارای کیفیت پایین تری بوده و عمر کم تری هم خواهد داشت. در ابتدا لازم می دانیم درباره قیر دمیده به شما اطلاعاتی بدهیم. با ما همراه باشید.

قیر دمیده چیست؟

قیر دمیده در حقیقت از دمیدن هوای گرم به مازوت حاصل می شود. برای این عملیات مازوت ها در محفظه های خاصی قرار دارند، که هوای داغ با دمای چیزی حدود 200 تا 300 سانتی گراد از لوله هایی رد شده و به آن محفظه های حاوی مازوت دمیده می شوند. جالب است بدانید در طی این واکنش اتم هیدروژن موجود در تمامی مولکول های هیدروکربورها با مولکول های اکسیژن موجود در هوا مخلوط شده و آب را تشکیل می دهند.

به این واکنش که آب را به وجود می آورد، بسپارش می گویند. نکته مهم این است که قیر دمیده در قیاس با قیر خالص به مراتب درجه نفوذپذیری کم تری دارد. از دیگر ویژگی های آن می توان به درجه نرمی بالاتر و حساسیت پایین نسبت به دما را نام برد. شاید از خود سوال کنید کاربرد این نوع قیرها در چه جایی بوده و لازم می دانم بگویم، از قیر دمیده برای پوشش بام، اندودکاری و همچنین باتری اتومبیل استفاده می کنیم.

این مطلب را از دست ندهید
کاربرد ایزوگام در صنعت ساختمان سازی 

نکته قابل ذکر این است که نماد R80/25  برای قیرهای دمیده شده با درجه نرمی 80 بوده و نشان می دهد دارای درجه نفوذ 25 می باشند.

موارد لازم برای تولید ایزوگام دمیده

قیر دمیده، پلی آستر، تیشو، لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون، پلاستیک پشت لایه ایزوگام، پودر تالکبرای ساخت قیر دمیده مازوت های مود نظر را داخل برج تقطیر کرده و بعد از عملیات بسپارش قیر مد نظر حاصل می شود. نکته مهم این جا است که این قیر دیگر نیاز به ماده خاصی ندارد و همان طور برای مصرف آماده است و وارد بازار ارضه می شود.

تقسیم بندی انواع ایزوگام بسته به شکل و برش روی آن

اغلب افراد با این نوع ایزوگام ها آشنا بوده و می دانیم در لایه های مختلف و روکش های متفاوت وجود دارند.

ایزوگام های برش خورده

درباره این نوع خاص ایزوگام باید بگویم دارای برش های زیبا بوده و برای عایق کردن سقف های شیروانی کارآیی دارند.

تقسیم بندی انواع ایزوگام ها بسته به نوع هر لایه به کار رفته در آن

  1. ایزوگام های تک لایه: لایه ظریف و همچنین قابل انعطاف از پلی استر دوخته می باشد. نکته مهم این است که این نوع از ایزوگام ها در قیاس با ایزوگام های دو لایه ظریف تر هستند.
  2. ایزوگام دو لایه: این نوع از ایزوگام ضخیم تر بوده و استحکام بالاتری هم دارد و از تیشو و همچنین پلی استر ساخته شده است.

تقسیم بندی انواع ایزوگام ها بسته به پوشش روی آن ها

  • ایزوگام ها با روکش آلومینیمی: با توجه به جنس روکش نام برده شده لازم است بگویم کاربرد این نوع از ایزوگام ها در محل هایی که تابش نور خورشید به شکل مستقیم است، می باشد.
  • ایزوگام ها بدون روکش آلومینیمی: با توجه به جنس روکش از این نوع ایزوگام ها معمولا در سرویس بهداشتی ها و همچنین پی ریزی ها استفاده می شود.
  • ایزوگام های با روکش سنگ ریزه: با توجه به این که سنگ های رنگی به ایزوگام جلو خاصی بخشیده است، پس در محل های پرکاربرد و پر رفت و آمد کارآیی بالایی دارد.