پودر سنگ

پودر سنگ چیست؟

پودر سنگ یکی از مصالح ساختمانی است که از کوبیده شدن انواع مختلف کانی های معدنی طبیعی مانند سنگ آهک، گرانیک، مرمریت، کربنات کلسیم، سنگ نقره، سنگ آهن و … ساخته می شود. پودر سنگ دارای تمام ویژگی های کانی کوبیده شده می باشد. تنها تفاوت موجود این است که به دلیل داشتن قابلیت سایز بندی میکرونیزه و پودری و همچنین افزایش سطح تماس، افزون بر اینکه خواص موجود در آن کاملا در دسترس است، قابلیت استفاده در صنایع مختلف را نیز دارد.

پودر سنگ به دو صورت طبیعی و صنعتی می باشد. پودر سنگ طبیعی از فرسایش لایه های مختلف پوسته زمین و درگیری سنگ ها با یکدیگر بوجود می آید. اما برای تولید پودر سنگ صنعتی از دستگاه ها و ماشین آلات سنگ کوبی استفاده می کنند که این عمل توسط فک های قدرتمند صورت می گیرد.

بیشترن کاربرد پودر سنگ در صنعت ساختمان سازی می باشد. بدین صورت که آنرا با مصالح ساختمانی دیگر نظیر گچ، سیمان و سیمان سفید ترکیب می کنند. این عمل باعث چسبندگی بالای مصالح شده و استحکام سازه را افزایش می دهد. همچنین از ترک خوردن سیمان پس از خشک شدن جلوگیری می کند.

نسبت سیمان سفید به پودر سنگ

در عملیات ساختمانی از ترکیب انواع مواد معدنی با یکدیگر به منظور افزایش استحکام و در بعضی موارد تزیین نمای ظاهری استفاده می شود. نمای ساختمان به دلیل اینکه همواره در معرض دید می باشد، باید افزون بر زیبایی دارای استحکام مناسبی نیز باشد. به همین دلیل سیمان سفید در نماسازی کاربرد فراوانی دارد. البته قابل ذکر است که در کنار تمام ویژگی های ذکر شده، این ماده ساختمانی دارای معایبی نیز هست. ترک خوردن پس از خشک شدن و تغییر شکل ظاهری، نمونه ای از این قبیل می باشد. به همین دلیل آنرا با پودر سنگ ترکیب می کنند. مخلوط کردن پودر سنگ با سیمان سفید مزایای بسیاری دارد که از آن جمله می توان به افزایش مقاومت، تثبیت شکل سازه بعد از خشک شدن وکاهش هزینه تمام شده ملات اشاره کرد. برای ترکیب کردن پودر سنگ با سیمان سفید از نسبت هفت به یک بهره می برند. بدین صورت که به ازای هفت واحد پودر سنگ، یک واحد سیمان سفید اضافه می کنند. این نسبت تمام خواسته های مدنظر بناها و سازندگان ساختمانی را برآورده می کند.

این مطلب را از دست ندهید
انواع سیمان در ایران

پودر سنگ برای مجسمه سازی هم استفاده میشود.

برای گرفتن قیمت پودر سنگ با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد -09128047761 - 02177429500