خرید و فروش آجر فشاری

برخی از بزرگترین شرکت ها در زمینه فروش مصالح ساختمانی وجود دارند که محصولاتی چون دیوار گچی، پانل گچی، پودر سنگ، گچ، شن و ماسه، سیمان، آجر فشاری، پوکه، قیر و بلوک را عرضه می کند.

آجرها از نظر جنس به دو گروه تقسیم می شوند:

1) آجرهای فشاری:

دلیل انتخاب اسم این نوع آجر فشاری است که در آغاز تولید با دست به خشت ها وارد می شود، این کار توسط کارگرانی که در خشت زنی فعالیت دارند صورت میگیرد که با گل های خاص گوشه های قالب که خالی مانده را پر می کنند. سایز این آجرها 5*10*20 و یا 5.5*11*22 سانتی متر می باشد.
آجرهای فشاری در تمام کارهای ساختمانی همچون گری چینی، طاق ضربی، دیوارهای حمال و تیغه چینی کاربرد دارد.

2) آجرهای ماشینی:

آجرهای ماشینی یا همان آجرهای سوراخ دار 8 یا 10 سوراخ با قطر 1.5 تا 2 سانتی متر دارند و به آجرهای هشت یا ده سوراخه ماشینی در بازار ایران شناخته شده اند. بنا بر استاندارد شماره 7 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران سوراخ های موجود در این آجرها می بایست کل ضخامت آجر را در برگیرند و سطح مقطع کل سوراخ ها بالاتر از 25 درصد از کل سطح آجر نباشد، همچنین فاصله سوراخ ها از کناره های آجر و فاصله سوراخ ها از همدیگر در هر قسمت آجر پایین تر از 30 درصد طول همان قسمت نباشد.
دلیل محبوبیت این آجرها استحکام آنهاست چرا که زمانی که از این آجرها استفاده می شود به دلیل سوراخ هایی که در آن وجود دارد ملات به صورت عمودی نیز آن را پر می کند و موجب تقویت دیوار می شود.
دلیل استفاده از این آجرها در ساخت دیوار حمال این است که با استفاده از سوراخ ها می شود با میلگرد آن را مقاوم کرد. دیوارهای آجری که با میلگرد مقاوم شده اند برای پیشگیری ریزش در مواقع زلزله ساخته شده اند.
آجرهای ماشینی مقابل آجرهای فشاری خیلی ضعیف تر و شکننده تر هستند، همچنین میزان خاصیت مکندگی آن نیز از آجرهای فشاری کمتر است. این آجر ها در طاق ضربی کاربری ندارند چرا که خاصیت چسبانندگی بالایی ندارند و از چسبیدن ملات به خود معذورند البته این نیز فراموش نشود که به دلیل ترد وضعیف بودن از قابلیت تیشه داری محرومند.
سایز این آجر ها 5.5*11*22 سانتی متر می باشد. سطح آجرهای ماشینی نسبت به مدل فشاری یکدست تر و صاف تر می باشد و ضلع های آن گونیاتر می باشند.

این مطلب را از دست ندهید
خاک رس کیسه ای

طبقه بندی از لحاظ رنگ:

چنانچه از آجر در چیدن نما استفاده شود رنگ آجر حائذ اهمیت می شود. در بازار آجرهایی با رنگ های متفاوت جهت نما چینی وجود دارد که عبارتند از: رنگ زرد کمرنگ( آجر سفید )، زرد پر رنگ ( آجر بهی)، رنگ قرمز روشن و قرمز سیر.
در سالهای 1320 تا 1340 آجرهای ابلق با رنگ قرمز و زرد به اسم آجر بهمنی در بازار توزیع شدند که در کوره آجرپزی بهمنی تولید می شدند.
آجرهایی که در نماچینی بکار می روند ضخامتی حدود 3 تا 4 یا 5 سانتیمتر دارند اما دو بعد دیگرشان 10*20 سانتیمتر می باشد درست مانند اجرهای فشاری و ماشینی.
رنگ آجرها از طریق روش چیدمان آجر در کوره، طریقه آتش دادن به آن و چک کردن سطحی که با آتش در تماس است تغییر می کند و یا اینکه به اکسید فلزاتی که در مواد اولیه آن وجود دارد ارتباط دارد، همچون اکسیدهای متفاوت آهن.
برای آماده کردن مواد و وسایل ابتدایی، مرحله های خشت زنی و خشت خشک کنی نیاز به هوش و مبلغ بالاتری می باشد.

مراحل پخت آجر به شرح زیر می باشد:

  • آماده کردن خاک رس
  • بعمل اوردن خاک
  • ساختن گل
  • قالب گیری یا خشت زنی
برای فروش آجر فشاری با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500