فوم بتن چیست

معایب مصرف سیمان در فوم بتن

دلیل مصرف نکردن زیاد سیمان در فوم بتن چیست؟

1. حجم بالا
2. شرینکیج( جع شدگی)
3. کیورینگ( نگهداشتن بالا)
4. ملات سنگ را به خود جذب می کند و همچنین از جذب آب بالایی برخوردارست.
5. از نظر اقتصادی به صرفه نمی باشد.
6. دارای شکاف های بزرگ
7. در بعضی از پروژه ها به دلیل جمع شدگی بالا دیده شده که اقدام به جمع آوری بتن کرده اند.
8. آزمایش استقامت فشاری پایین به علت شکاف های بزرگی که دارد.
9. کاهش پمپاژ بالا به علت وزن بالای مواد درون شلنگ که چنانچه با افزودن آب تلافی شود در انتها کاهش سطحی و ریزش آب این امر را دشوار تر می سازد.

فوم بتن چیست؟

بتن سبک یا همان فوم بتن( foamed concrete) به عنوان موادی که چگالی آن به صورت چشم گیری از بتن معمولی کم تر است می تواند در پایین آوردن وزن ساختمان ها به خصوص در بخش های که سازه ای ندارند مثمر ثمر باشد.

بتن فوم به بتنی می گویند که به علاوه مواد کف ساز با پایه پروتِئین حیوانی به دست آمده باشد. بتن فوم نه تنها مزیت های بتن معمولی را در خود جای داده بلکه مزیت های دیگری چون پایین بودن وزن ویژه و بالا بودن استقامت فشاری را نیز دارد. این بتن به دلیل سبک بودن در سازه های ساختمانی موجب پایین آمدن بار مرده ساختمان، کاهش خاک برداری و بتن استفاده شده در فونداسیون ها و از همه مهم تر پایین آمدن بارهای زلزله می شود. برای بالا بردن عملکرد این بتن در پروژه های متفاوت میزان مخلوط ها و ترکیبات اضافه ی لازم برحسب تجربه ها و استاندارد های کشورهای آلمان، انگلیس و آمریکا به دست می آید و برای ساخت پایانی تست های استقامت روی آنها انجام می شود. مواد تشکیل دهنده این بتن شامل ملات ماسه، سیمان، ماسه بادی،ملات بتن فوم( از نمونه پروتئین حیوانی) و مواد افزودنی استاندارد می باشد. جهت صرفه جویی در مصرف این محصول می بایست اول وزن ویژه و استقامت فشاری آن برای کاربری هایی که می خواهید شناسانده شود و طبق آن بتن با ترکیبات مطلوب و افزودنی های لازم برحسب دستور کار و تجربه های پیشین ساخته می شود که در زمان ساخت به وسیله استاندارد های بین المللی کشورهای آلمان، انگلیس و آمریکا تایید می شود.

این مطلب را از دست ندهید
ملات ساروج

کاربردهای اصلی فوم بتن

مهم ترین و بزرگترین موارد مصرف بتن سبک در بلوک های سبک سقفی و دیواری و همینطور بتن کف سازی و شیب بندی می باشد. یکی از مصالح ساختمانی که مصرف بسیار بالایی دارد و جزو اصلی ترین مصالح شناخته شده بتن می باشد که در عرصه های زیادی در انواع استفاده های سازه ای و غیر سازه ای در ساختمان کاربرد دارد. بتن سبک به عنوان موادی که چگالی آن به صورت چشم گیری از بتن معمولی کم تر است می تواند در پایین آوردن وزن ساختمان ها به خصوص در بخش های که سازه ای ندارند مثمر ثمر باشد. در حال حاضر در ایران بیشترین موارد مصرف بتن سبک در بلوک های سبک سقفی و دیواری و همینطور بتن کف سازی و شیب بندی می باشد.

مواد تشکیل دهنده فوم بتن

اجزا تشکیل دهنده این بتن ها بیشتر پوکه و مواد صنعتی یا معدنی یا چگالی کم به عنوان سنگ دانه یا پر کننده سبک می باشد. در کنار بتن با سنگ دانه های سبک، ساخته های برخی کارخانه ها هم به شکل بلوک ها و پانل های بتن سبک بر پایه بتن اسفنجی یا هوادار ( aerated concrete) می باشد. همانطور که گفته شد سبک بودن از مزیت های فوم بتن می باشد به علاوه عایق حرارتی بالا و قبلیت برش با اره، قابلیت شیار زدن و استفاده از میخ و پیچ از دیگر نکات مثبت این محصول بشمار می رود.

خرید سیمان تهران که یکی از بهترین سیمان های ایران است را می توانید به صورت سیمان کامیونی تهران و سیمان تهران وانتی از این سایت تهیه فرمایید.

برای گرفتن قیمت سیمان تهران وانتی و سیمان تهران کامیونی با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500