تست سیمان ( گیرش و مقاومت )

تست سیمان و آزمایشات کیفی روی آن، برای بررسی مقاومت و کیفیت سیمان مورد استفاده در ساخت و ساز انجام می شود. نتایج این آزمایشات کمک می کند تا نوع استفاده از سیمان را برای اهداف مختلف بر اساس دوام و عملکرد آن شناسایی کنید.
تست هایی که در آزمایشگاه روی سیمان انجام می شود به شرح زیر است:
1.     تست بلین سیمان
2.     تست سلامت سیمان
3.     تست گیرش سیمان
4.     تست قدرت
5.     تست صدا
6.     تست گرمای هیدراتاسیون
7.     تست مقاومت کششی
8.     تست ترکیب شیمیایی

تست بلین سیمان

ظرافت سیمان مسئول میزان هیدراتاسیون، سرعت تکامل گرما و میزان قدرت است. دانه های ریزتر مسطح و سرعت تکامل بیشتری دارند. ظرافت سیمان را می توان با تست غربال یا تست نفوذ پذیری هوا تعیین کرد.
تست غربال: توده های تنظیم شده هوا شکسته شده و سیمان به مدت 15 دقیقه با حرکت دایره ای و عمودی به طور مداوم غربال می شود . باقیمانده سیمان روی غربال توزین می شود و برای سیمان معمولی نباید بیش از 10٪ باشد. این تست به ندرت برای ظرافت استفاده می شود.

قیمت سیمان تهران

تست سلامت سیمان

تست سلامت سیمان,تست گیرش سیمان,تست مقاومت سیمان,

این تست سیمان برای یافتن زمان گیرش سیمان با استفاده از دستگاه تست قوام استاندارد، دستگاه ویکت انجام می شود. قوام استاندارد خمیر سیمان به عنوان محتوای آب تعریف شده است که به یک پیستون Vicat به قطر 10 میلی متر و طول 50 میلی متر اجازه می دهد در عرض 3-5 دقیقه از اختلاط به عمق 33-35 میلی متر نفوذ کند. این آزمایش باید سه بار انجام شود، هر بار سیمان با آب متفاوت از 24 تا 27 درصد از وزن سیمان مخلوط می شود.
این آزمایش باید در دمای ثابت 25 درجه سانتی گراد یا 29 درجه سانتی گراد و در رطوبت ثابت 20 درصد انجام شود.

تست گیرش سیمان

از دستگاه Vicat برای یافتن زمان های گیرش سیمان، یعنی زمان گیرش اولیه و زمان نهایی نهایی استفاده می شود.

زمان تنظیم اولیه: برای این آزمایش ، از یک سوزن به اندازه مربع 1 میلی متر استفاده می شود. سوزن اجازه دارد به داخل خمیر نفوذ کند (طبق آزمایش قوام مخلوطی از آب و سیمان). زمان لازم برای نفوذ به عمق 33-35 میلی متر به عنوان زمان تنظیم اولیه ثبت می شود.
 زمان تنظیم نهایی: بعد از اینکه خمیر به سختی رسید، سوزن بیش از 0.5 میلی متر در خمیر نفوذ نمی کند. زمان نفوذ سوزن به بیش از 0.5 میلی متر به عنوان زمان گیرش نهایی در نظر گرفته می شود.

تست مقاومت سیمان

مقاومت سیمان را نمی توان مستقیماً روی سیمان تعریف کرد. در عوض مقاومت سیمان به طور غیر مستقیم بر روی ملات سیمان 1: 3 تعریف می شود . مقاومت فشاری این نسبت ملات، مقاومت سیمان در یک دوره خاص است. مقاومت کششی سیمان با استفاده از بریکت ملات سیمان در دستگاه تست کشش انجام می شود. ملات ماسه سیمان 1: 3 با محتوای آب 8٪ مخلوط شده و به صورت بریکت در قالب ریخته می شود.
این مخلوط به مدت 24 ساعت در دمای 25 درجه سانتیگراد یا 29 درجه سانتیگراد و در جو با رطوبت نسبی 90٪ پخت می شود. قدرت متوسط برای شش بریکت آزمایش شده پس از 3 و 7 روز ثبت شده است.

این مطلب را از دست ندهید
دلایل آغاز نشدن اولین پروژه بازسازی بافت‌ های فرسوده در پایتخت

تست عایق صدا بودن سیمان

این نوع تست سیمان برای تشخیص وجود آهک و منیزیم غیر ترکیبی در سیمان در دستگاه Le Chatelier انجام می شود .
 
تست گرمای هیدراتاسیون

در طی هیدراتاسیون سیمان، گرما به دلیل واکنش های شیمیایی تولید می شود. این گرما ممکن است دمای بتن را به دمای بالای 50 درجه سانتیگراد برساند. برای جلوگیری از این موارد، در ساخت وسازهای بزرگ باید از سیمان کم حرارت استفاده شود.
این آزمایش با استفاده از یک کالری متر با استفاده از اصل تعیین افزایش گرما انجام می شود. نتیجه گرفته می شود که سیمان با حرارت کم نباید در 7 روز 65 کالری و در 28 روز در هر گرم سیمان 75 کالری تولید کند.

تست سیمان از لحاظ ترکیب شیمیایی

آزمایشات مختلفی برای تعیین میزان ترکیبات مختلف سیمان انجام می شود. الزامات براساس IS است: 269-1998 ، به شرح زیر است:
•    نسبت درصد آلومینا به اکسید آهن نباید کمتر از 66/0 باشد.
•    فاکتور اشباع آهک (LSF) ، یعنی نسبت نسبت به آلومینا ، اکسید آهن و سیلیس نباید از 0.66 کمتر باشد و از 1.02 بیشتر نباشد.
•    تلفات کلی در اثر احتراق نباید بیشتر از 4٪ باشد.
•    مقدار کل گوگرد نباید بیشتر از 2.75٪ باشد.
•    وزن باقیمانده نامحلول نباید بیشتر از 1.50٪ باشد.
•    وزن منیزیا نباید بیشتر از 5٪ باشد.

تست های سیمان

تست های سیمان,تست سلامت سیمان,تست گیرش سیمان,

آزمایشات زیر باید قبل از مخلوط کردن سیمان در سایت های ساختمانی انجام شود:

تست رنگ سیمان

رنگ سیمان نباید ناهموار باشد. باید یک رنگ خاکستری یکنواخت با سایه ای مایل به سبز روشن باشد. توده های سیمان نباید حاوی توده های سخت باشد. این توده ها با جذب مقدار رطوبت از جو تشکیل می شوند. از ساخت کیسه های سیمان با توده باید خودداری کرد.
 
تست تقلبی بودن سیمان

اگر سیمان را بین انگشتان مالیده اید ، باید صاف باشد. اگر نه ، پس به دلیل تقلب با شن و ماسه است.

تست شناور

ذرات سیمان باید مدتی قبل از غرق شدن در آب آزادانه جریان داشته باشند .

تاریخ ساخت سیمان

تست سیمان از نظر تاریخ ساخت بسیار مهم است زیرا با گذشت زمان مقاومت سیمان کاهش می یابد . بهتر است قبل از 3 ماه از تاریخ تولید از سیمان استفاده شود .