انواع دیوار بتونی پیش ساخته

انواع دیوار بتنی پیش ساخته

انواع دیوار بتونی پیش ساخته

انواع دیوار بتنی پیش ساخته به سه دسته تقسیم می شوند، که در قسمت زیر تشریح خواهیم کرد و سپس به بررسی مزایا و معایب آنها خواهیم پرداخت.

1. دیوارهای روکش دار یا پرده ای

دیوارهای روکش دار یا پرده ای پرکاربردترین دیوار پیش ساخته برای کاربردهای ساختمانی هستند. آنها دیوارهای غیر باربری هستند که برای استفاده در مقابل باد و محصور کردن فضا استفاده می شوند. این نوع از دیوارهای پیش ساخته شامل صفحات تقسیم کننده ، واحدهای تقسیم پنجره ، اسپندل ، مولیون و روکش مقاطع می باشد.

2. دیوار باربر

واحدهای دیواری باربر از اجزای مختلف بار را رد و بدل می کنند و بدون تأثیر بر کیفیت یا قابلیت اطمینان ساختمان ، قابل برداشت و برچیدن نیستند.

3. دیوارهای برشی

 از دیواره های برشی برای ایجاد یک چارچوب مخالف بار موازی استفاده می شود. سیمان همه انواع دیوارهای بتنی پیش ساخته باید از نوع اعلا و آزمایش شده باشد.

قیمت سیمان تهران

انواع اتصالات در دیوارهای بتنی پیش ساخته

1. اتصالات پیچ دار

اتصالات پیچ و مهره ای یک روش ساده و سریع برای عملیات نصب است. تراز و تنظیم نهایی را می توان بعداً انجام داد بدون اینکه زمان جرثقیل را هدر رود. پیچ و مهره باید مطابق با نقشه های نصب و با استفاده از مواد مشخص شده توسط طراح باشد.

2. اتصالات جوش داده شده

اتصالات جوش خورده متداول ترین و معمولی ترین اتصالی است که در نصب بتن پیش ساخته استفاده می شود. این اتصالات از نظر ساختاری کارآمد بوده و به راحتی با شرایط مختلف میدان تنظیم می شوند.
اتصالات معمولاً با قرار دادن یک صفحه شل بین دو صفحه فولادی سازه ای ایجاد می شود که هر دو در صفحه ریخته گری یا صفحه بتونی پیش ساخته قرار گرفته و بهم جوش داده می شوند.

3. اتصالات پیچ و مهره / لنگر

در اتصال میخ ، مقاومت روپلاک در کشش یا برش به قطر روپلاک ، طول تعبیه شده و پیوند توسعه یافته بستگی دارد. پیچ های لنگر رزوه دار و روپلاک های لنگر میلگردی که از پایه بیرون زده اند اولین اتصال حیاتی به اعضای پیش ساخته هستند.

طراحی سازه ای دیوار های بتنی

انواع دیوار بتونی پیش ساخته

دیوارهای پیش ساخته بصورت تقسیم کننده نما طراحی شده اند که هیچ باری را تحمل نمی کنند. به هر حال دیوارهای پیش ساخته باید در برابر بارهای موازی ایجاد شده به دلیل وزن خود، وزش باد و زمین لرزه قرار بگیرند. ارزیابی طرح، تعیین و نصب دیوارهای پیش ساخته برای پرهیز از تحمیل بارهای نامطلوب بر روی دیوار بسیار مهم است. بارهایی مانند تأثیر و توسعه مربوط به آن  و حمل و نقل دیوارهای پیش ساخته در مرحله طراحی در نظر گرفته می شوند.
اتصالات بین دیوارها باید به اندازه کافی گسترده باشد تا متناسب با پسوند گرم و تحولات دیفرانسیل به دلیل تغییرات فصل باشد. فضای سوراخ تقسیم کننده و پایین رفتن تقسیم کننده که با یک فیلم ایمن در برابر آب محافظت می شو ، یک خط اطمینان اختیاری در برابر نفوذ آب به داخل ساختمان می دهد.

این مطلب را از دست ندهید
المان های بنایی

مشخصات دیوارهای بتنی پیش ساخته

1. مقاومت حرارتی
دیواره های پیش ساخته از معیار محافظتی تنظیم شده در برابر حرارت برخوردار هستند.
2. محافظت از رطوبت
محافظت از رطوبت در دیواره های پیش ساخته از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اعضای ساختاری مانند ستون ها و تیرها از نظر ساختاری با دیواره های پیش ساخته ارتباط ندارند.
سیلر یا مهر و موم مشترک که در اتصالات و اتصالات برای جلوگیری از ورود رطوبت به ساختمان استفاده می شود. برای حفظ یکنواختی دیوارهای پیش ساخته و مهر و موم ها، از مهر و موم های رنگی استفاده می شود.
3. ایمنی در برابر آتش سوزی
انواع دیوار بتنی پیش ساخته که ساخته می شوند که دارای مواد مقاوم در برابر آتش هستند.  
3. آکوستیک  
یک دیوار پیش ساخته با روکش اجرای مقایسه ای را با توجه به انتقال صدا از خارج به داخل ساختمان فراهم می کند.
4. دوام
پارامتر دوام دیوارهای پیش ساخته همانند بتن است. به هر حال ، دوام به نوع اتصالات ایجاد شده با عضو سازه بستگی دارد.
5. قابل نگهداری
از آنجا که دیوارها با بتن ساخته می شوند ، که نیازی به هیچگونه نگهداری ندارند. اتصال ، درزگیرها ، لنگرها و لوازم جانبی مورد استفاده در دیواره های پیش ساخته نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند.

مزایای دیوارهای بتونی پیش ساخته

  • انواع دیوار بتنی پیش ساخته به عنوان ذخیره گرما برای تأخیر و کاهش اوج بارهای حرارتی عمل می کنند.
  • دیوا ربتنی پیش ساخته به عنوان یک سطح داخلی استفاده می شود و در هزینه و زمان صرفه جویی می کند.
  • انواع دیوار بتنی پیش ساخته می تواند به عنوان سازه های تحمل بار استفاده شود و با از بین بردن نیاز به سیستم قاب بندی سازه اضافی ، در هزینه ها صرفه جویی می کند.
  • دیوارهای بتونی پیش ساخته را می توان برای استفاده مجدد برای گسترش ساختمان در آینده طراحی کرد.
  • دوام بتن پیش ساخته یک ساختار نگهداری کم ایجاد می کند، که در برابر شرایط سخت آب و هوایی مقاومت می کند.
  • با استفاده از سنگدانه های مختلف، سیمان، رنگدانه ها و تکنیک های اتمام می توان رنگ ها و پایان های بتنی پیش ساخته را بدست آورد.
  • پانل های دیواری بتنی پیش ساخته می توانند از روکش آجری نازکی استفاده کنند که می تواند به نمای ظاهری سنتی دست یابد.
  • انواع دیوارهای بتنی پیش ساخته را می توان با بافت هایی از جمله فرم آستر به شکل آثار هنری تولید کرد.
  • پانل های دیواری بتنی پیش ساخته می توانند دارای جعبه های الکتریکی و لوله های ریخته شده به داخل پانل ها باشند ، تا بتوانند وسایل الکتریکی فلاش را روی دیوارهایی که قرار نیست از قاب خارج شوند، فراهم کنند.