چگونه خاک مناسب باغبانی تهیه کنیم

قدم 1 – خاک برگ

بهترین خاک برای باغبانی خاک برگ است. برای استفاده از خاک برگ ابتدا باید در فصل پاییز به جمع آوری برگ ها بپردازیم و آنها را در داخل چاله ای به عمق حدود یک متر بریزیم. برای تجزیه سریعتر برگ ها، در کنار ریختن آب کمی آهک، کود شیمیایی (اوره) یا ادرار چهار پایان به توده برگ ها بی افزایید و با غلتک آنها را جمع کرده و فشرده نمایید. با تکرار این عمل چاله پر خواهد شد، حال باید آنها را با خاک بپوشانید و بعد از مدت 3 یا 4 ماه توده را بهم ریخته و مجدد به آن آب بی افزایید و آن را دوباره با غلتک فشرده کنید. در طول سال سه یا چهار این عمل را تکرار کنید. در نتیجه، برگ ها پوسیده و میزان زیادی هوموس تولید خواهد شد. خاک برگ از نظر مواد غذایی نسبتا ضعیف می باشد ولی مخلوط آن با انواع خاک ها می تواند با جذب کردن رطوبت بیشتر و پوک کردن خاک شرایط مناسبی فراهم آورد.

انواع خاک باغبانی,بهترین خاک برای باغبانی,خاک مناسب باغبانی,

قدم 2 – خاک چمن

چمن ها در خاک های رسی آهکی رشد بیشتری دارند. در نتیجه در ریشه خودشان کمی از این مواد را نگهداری می کنند. برای ساختن خاک چمن، باید چمن ها را به صورت مکعب مستطیل جدا نماییم، آنها را بشکلی روی هم قرار دهیم که بخش های سبز چمن روی یکدیگر و بخش های ریشه نیز روی هم قرار داده شوند. پس از آن کمی آب و کود شیمیایی ( اوره) یا ادرار چهارپایان اضافه می کنیم. سپس پس از گذشت حدود یک سال و هم زدن متوالی توده ( 4- 3 بار) مقادیر متنابهی هوموس به دست خواهد آمد که در گل کاری کاربرد خواهد داشت.

این مطلب را از دست ندهید
اصلاح کردن خاک رس متراکم شده بطور کامل

قدم 3 – خاک کوش

مخلوطی از خاک برگ وکود حیوانی که به تدریج پوسیده و حرارت خود را از دست داده باشد اصطلاحا “خاک کوش” می نامند. از این خاک نیز در گل کاری مورد استفاده قرار می دهند.

قدم 4 – خاک زباله ( کمپوست)

زباله منازل به طور طبیعی مقادیر قابل توجهی بقایای غذایی، حیوانی و گیاهی دارند ( پوست میوه جات، سبزیجات، باقیمانده غذاها و…) اگر این مواد جمع آوری شده، با ماسه مخلوط شود و در محلی مناسب انباشته گردد و سپس هر چند هفته یک بار زیر و رو شود و هچنین به آن ادرار چهار پایان افزوده شود، بعد از مدت یک سال با پوسیده شدن مواد موجود در آن، خاکی بسیار قوی و حاصلخیز به دست می آید که از آن در سبزی کاری و گل کاری مورد استفاده قرار میگیرد.

قدم 5 – خاک باغچه

خاک باغچه، به علت کشت سالانه گیاهان در آن و افزودن کود حیوانی از نظر هوموس بسیار غنی می باشد. اگر به خاک باغچه مقداری ماسه بی افزاییم، خاک از نظر بافت بسیار سبک میشود و درجه مرغوبیتش عالی خواهد شد. از این نوع خاک در گل کاری و سبزی کاری استفاده می کنند.

برای خرید خاک باغبانی و خرید بهترین خاک باغبانی میتوانید با امین مصالح در ارتباط باشید.

برای خرید خاک باغبانی با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500