کاربرد گچ در صنعت پزشکی، تشیع جنازه، معماری و هنر

از کاربرد گچ در بخش معماری می توان به ساخت جزئیات خاصی در اتاق ها توسط گچ اشاره کرد؛ طراحی های ذکر شده می توانند به اشکال هندسی متفاوتی باشند یا این که از طرح های طبیعی مانند برگ، گل و…  برای ساخت آن استفاده کنند. از طرفی کاربرد این ماده برای سقف کاذب هم قابل بحث بوده و باید بدانید که گچ شکل پودر به حالت ورقی برای اجرا تغییر خواهد کرد. ادامه مراحل نصب این چنین سقف ها به شکلی است که ورق های تولید شده به کمک سوزن به پایه سقف نصب شده و می تواند طرح های مختلفی را به کمک نور و رنگ تشکیل داد.

لازم به ذکر است که کاربرد اصلی گچ در بخش معماری مربوط به سقف بوده و دارای محدودیت عدم اجرای رنگ و نقاشی خواهد بود. نکته حائز اهمیت این است که همین گچ ها برای دیوار هم کاربرد داشته و در صورتی که از آن استفاده کنید قادر به رنگ آمیزی آن هم خواهید بود.

کاربرد گچ,کاربرد گچ پاریس,کاربرد گچ در دندان پزشکی,

کاربرد گچ در هنر

اکثر نقاشی های بزرگ در اروپا همانند کاج Sistine Chapel به روی یک لایه مرطوب از گچ به نام Intonaco رنگ شده اند. شاید در رابطه با علت به کار گیری گچ در نقاشی کنجکاو شده باشید، برای پاسخ دهی به این سوال باید بگوییم وجود گچ در زیر رنگ آمیزی ها سبب ماندگاری و دوام بالای آن نقاشی می شود. در این بخش لازم است بدانید، به کارگیری گچ در مصر و خاور نزدیک حتی در دوران اسلام هم متداول بوده و به عنوان Alhambra برای دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گرفته است؛ البته در طول تاریخ استفاده از گچ نمی توان از وجود آن در روم به شکل Pompeii غافل شد.

کاربرد گچ در هنر می تواند صرفا تبدیل آن به یک قالب مرطوب باشد؛ البته این کاربرد به تولید محصولات رسی هم کمک می کند. از دیگر کاربردهای همین نوع گچ می توان به استفاده آن در ساخت مجسمه ها اشاره کرد. از طرفی اگر گچ مثبت بوده باشد، برای بازیگران در بخش هنر کاربرد داشته و می تواند برای مدل بادوامی به نام stonecutters مناسب ترین گزینه باشد.

مثال از یک طراحی گچ اسفنجی

همان طور که می دانید گچ قبل از سخت شدن گسترش یافته و زمانی که به طور کامل سخت شد، در واقع در جای خود قرار گرفته است؛ همین قابلیت باعث استفاده آن در ریخته گری شده و گچ به طور معمول به روی آرماتور تولید شده از مش سیم یا حتی پارچه گسترش می یابد. برای انجام ریخته گری مجسمه ها یا هر اشیائ دیگری گچ به کار برده شده شامل مقدار اندکی سیمان پرتلند و گچ پاریس می باشد. در رابطه با ویژگی های خاص ترکییب ذکر شده لازم است، بدانید بسیار قوی و سخت تر از گچ پاریس خواهد بود. نکته مهمی که باید حتما رعایت کنید، این است که محصول نام برده شده را فقط برای محیط های داخلی به کار ببرید و از به کارگیری آن ها در محل هایی که در معرض بارش است، جدا خودداری کنید چرا که به سرعت افت کرده و خراب خواهند شد.

استفاده گچ در مراسم تشییع جنازه

برای این کاربرد ابتدا باید بدانید که گچ توسط عده بسیاری از مدیران متخلف در مراسم تشییع جنازه به دلیل بازسازی بافت نابود شده، مورد استفاده قرار می گیرد، به این شکل که عضو قطع شده را به جسدها پیوند زده و زخم هایی که در زمان حادثه یا وقوع قتل بروی بدن افراد ایجاد شده است، با گچ پر میکنند.

کاربرد گچ در ساختمان,کاربرد گچ ساتن,مدت مقاومت گچ,

کاربرد گچ در پزشکی

همان طور که در سطرهای بالاتر هم به شکل مفصل توضیح داده شد، گچ در پزشکی کاربرد بالایی داشته و برای محافظت و حمایت از استخوان های شکسته شده بسیار کاربردی است. نحوه استفاده به شکلی است که باندهای آغشته شده به گچ مرطوب را به دور اندام مجروح پیچیده و از آن به عنوان عضوی کاربردی در جراحی ارتوپد یاد می شود. البته لازم به ذکر است، کاربرد گچ در پزشکی به همین یک مورد ختم نشده و برای پوسته های بی حرکت در زمان پرتو درمانی بیماران هم مورد استفاده قرار می گیرد. نکته حائز اهمیت این است که گچ به شکل باند یا به حالت مایع کاربردهای متفاوتی داشته و برای موقعیت های خاصی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مواد پلیمتی متیل متاکریلات شفاف (پلکسی گلاس، Perspex) پس از آن خلاء در این مجتمع ایجاد می شود تا یک ماسک صورت روشن ایجاد شود که سر گذاشتن سر بیمار به طور مداوم در هنگام تحویل تابش صورت می گیرد.

کاربرد گچ,کاربرد گچ پاریس,کاربرد گچ در دندان پزشکی,

در رابطه با کاربرد گچ در دندان پزشکی هم می توان به این مورد اشاره کرد که برای نصب کست یا مدل بافت دهانی کارآیی دارد؛ البته لازم به ذکر است، مدل های نام برده شده به طور معمول از سنگ دندانی تولید شده و از یک مشتقه بسیار قوی تر، متراکم تر و سخت تر از گچ بوده و با فشار گسیپ ساخته خواهد شد. در این بخش می توان به کاربرد گچ در سرمایه گذاری برای پروتز اکریلیک اشاره کرد و باید بدانید که بعد از به کارگیری موم در فلاسک با سوزاندن برداشته شده و به جای آن مواد پایه جریان مربوط به پروتز قرار داده می شود.

این مطلب را از دست ندهید
ورق و گچ در گچکاری ساختمان

مواد پایه نام برده شده براساس سرمایه گذاری به روی گچ بوده و مزیت های آن شامل قابلیت تحمل کردن دما و فشار بسیار بالا خواهد بود. در نهایت می توان گفت، کاربرد گچ در دندان پزشکی شامل 5 مورد است و در حالت های متفاوتی برای موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. مورد قابل ذکر دیگری که در رابطه با کاربرد گچ در پزشکی وجود دارد، شامل پروتزهای مصنوعی، ارتوپات ها و همچنین باندهای سنتی موجود در بیمارستان ها که برای هدف های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد، خواهد شد.

در این بخش لازم است به این مورد اشاره کنیم که باندهای سنتی نام برده شده دارای عوارض منفی است و بیمار را اذیت خواهد کرد؛ بعد از تحقیقات انجام شده، متوجه علت این تاثیر منفی شده و دانستیم وجود گچ پاریس سبب باقی ماندن عوارض در بدن بیمار می شود؛ در نهایت برای ایجاد یک تاثیر مثبت و مدل درستی از medial کمک گرفته شد. در رابطه با به کارگیری پروتز دندان یا همان دندان های مصنوعی می توان گفت، در ساخت آن ها از ماده بسیار نرم و انعطاف پذیری که در حقیقت در اطراف دندان ها و لثه ها وجود دارد، استفاده می شود؛ حال سوال پیش آمده این است که برداشتن آن ماده نرم سبب آسیب به دندان نمی شود؟ با اطمینان کامل باید بگوییم خیر این چنین نخواهد بود.

اگر در رابطه با نحوه ساخت دندان های ذکر شده کنجکاو شده اید، باید بگوییم این کار به شکلی است که مواد لازم را تهیه و مراحل اولیه را انجام داده و بعد ماده حاصل را در قالب های گچی ریخته و برای حرارت دیدن در دمای لازم و ذوب شدن، آماده می شوند؛ در این حین ماده اصلی دندان مصنوعی به قالب تزریق شده و بعد از مدت زمان مشخص برای پختن مواد، می توان قالب ها را باز کرده و پروتزهای تمیز و درخشان را برداشت.

کاربرد گچ در ساختمان,کاربرد گچ ساتن,مدت مقاومت گچ,

حفاظت در برابر آتش

به کارگیری گچ برای مقاومت در برابر آتش از دهه های پیشین رایج بوده است. روش مقاومت گچ در برابر آتش به این شکل می باشد که آب داخل گچ بخار شده و به این ترتیب می تواند چیزی حدود 3 ساعت در برابر آتش مقاومت کند. همان طور که می دانید تمامی مصالح ساختمانی این مزیت بسیار خوب را نداشته و نمی توان بی تفاوت از کنار آن رد شد؛ همین 3 ساعتی که گچ با مقاومت خود آتش را نگه می دارد، به شما فرصت طلایی داده تا بتوانید کمک بیاورید یا این که کلا آن فضا را ترک کنید.

نکته قابل ذکر این است که مدت مقاومت گچ بسته به ضخامت آن می تواند کم و زیاد شده و بین ساعت های  1 تا 3 ساعت مقاومت در برابر آتش را تضمین کند، پس در زمان حادثه ضخامت گچ را معیار قرار داده و با اطیمنان به دنبال بهترین راه ممکن باشید. در رابطه با پلاسترهای موجود در گچ باید بگوییم که شامل سه مورد از مدرن ترین موارد آن می شود، به این ترتیب:

گچ گیپسوم

به علت داشتن دانه های پلی استایرن نوشیدنی و… سبب گسترش مواد شیمیایی به دلیل کاهش تراکم محصولات نهایی

  1. ترکیب سیمان با ورمیکولیت یا حتی پشم معدنی
  2. فیبری که شامل فیبر شیشه ای و همچنین پشم معدنی می باشد.

نکته بسیار مهم در رابطه با این پلاسترها این است که استفاده از آن ها در کشورهای پشرفته و صنعتی ممنوع بوده و نباید به کار گرفته شوند، چرا که سبب حذف کارها و پوشش های قرار داده شده می شود.

چاپ سه بعدی

در مواردی با استفاده از ترکیب آب و گچ می توان چاپ جوهر افشان را به شکل سه بعدی پیاده سازی کرد.

مسائل ایمنی

لازم است در ابتدا بدانید نام واکنش مخلوط شدن آب با گچ اکسوترمی بوده و آن گچ تنظیم شده توانایی رسیدن به دمای بیش از حدود 60 درجه سانتی گراد را خواهد داشت؛ در رابطه با اعمال گچ باید دقت کنید که اگر در حجم های وسیع با آب مخلوط شود، بسیار خطرناک بوده و احتمال سوختن پوست را افزایش خواهد داد. طبق تاریخ کودکی در انگلستان سطل های حاوی گچ را دستکاری کرده و سوختگی هایی از نوع درجه 3 را تجربه کرد و تا حدی اذیت شد که تعدادی از انگشت های دستش را از دست داد.

لازم است بدانید ترکیب های خاصی در گچ می تواند خطرات بهداشتی به همراه داشته باشد و استنشاق آن باعث بروز بیماری مانند سرطان شود، احتمال به وقوع پیوستن این مورد در افراد سیگاری بیش تر از دیگران خواهد بود. اداره ایمنی و بهداشت شغلی به نام OSHA قوانین و محدودیت های خاصی را برای گچ کاران قرار داده و همچنین NIOSH یا موسسه ملی ایمنی و بهداشت مدت کار کردن با گچ و قرار گرفتن در معرض آن را تا حد خاصی مجاز می داند.