تاریخچه استفاده از آهک

کاربرد آهک در ساختمان سازی در دوره های مختلف زمانی

یکی از مصالح ساختمانی آهک می باشد که از گذشته های دور همواره در موارد گوناگون مورد استفاده قرار می گرفته است. انسان ها پس از شناخت ویژگی های شیمیایی و مکانیکی آهک و نحوه ترکیب کردن آن با یکدیگر شروع به استفاده از این ماده شگفت انگیز کردند. آنان با آزمون و خطا دریافتند که چکونه می توان ملات هایی غیر قابل نفوذ را از ترکیب خاک رس با آهک و دیگر مواد موجود ساخت. تاریخ بهره گیری از آهک در ایران به ۳ هزار سال قبل باز می گردد. گورهای چمباته ای در سده های هفتم و هشتم پیش از میلاد مسیح با این ماده پر شده اند. این گورها که چند نمونه از آن در ناحیه حسنلو کشف شده بیش از سه متر عمق دارند و با شفته آهک پر شده اند. نمونه دیگر تاریخی استفاده از آهک در کاخ های تخت جمشید می باشد. کف این کاخ ها از ملاتی سرخ رنگ که در آن آهک به کار رفته بود، پوشیده شده است. در دوران اشکانیان و ساسانیان نیز ملات آهک مورد استفاده قرار می گرفته است. در زمان اشکانیان از این ماده شیمیایی به عنوان ملات در ساختمان های سنگی و آجری و همچنین روکشی دیوارهای استفاده می کردند.

با گذشت سالها انسان ها قادر به ساخت کوره های آهک پزی شدند. پخت این ماده در قدیم در کوره هایی با تاقی از سنگ آهک و جایگاهی در زیر کوره صورت می گرفت. بدین صورت که اقدام به پر کردن کوره با سنگ آهک می کردند و سوخت مورد نیاز را برای پخت آهک در زیر کوره قرار داده و به مدت چهار روز بصورت مداوم سنگ آهک را حرارت می دادند تا پخته شده و آهک زودگیر را تولید نمایند. از نقطه نظر شیمیایی سنگ آهک (کربنات کلسیم) بر اثر حرارت دیدین به اکسید کلسیم تبدیل می شود.

این مطلب را از دست ندهید
آجرهای نسوز مصرفی در کارهای تأسیساتی

مردم ایران در گذشته توانایی ساخت دیگر ترکیبات آهک را به دست آوردند. ایرانیان از دیرباز با ترکیباتی نظیر شفته آهکی که متشکل از ملات دوغاب و همچنین ملات ساروج و ملات آهک آبی آشنایی داشته و در امر ساختمان سازی از آنها استفاده می کردند. این ماده در دیگر کشورها در دوران پس از جنگ جهانی دوم مورد استقبال قرار گرفت. کشورهای صنعتی از این ماده در پایدار کردن زمین برای پی سازی راه و شانه و دامنه راه و جاده فرود هواپیما در فرودگاه استفاده می کردند. دیگر موارد استفاده از شفته آهکی در پی سازی و آب بندی بوده است.

برای گرفتن قیمت انواع آهک با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد -09128047761 - 02177429500