آشنایی با خواص آهک زنده

آهک زنده یکی از مصالح ساختمانی و جسمی سفید رنگ با درجه ذوب ۲۵۰۰ درجه سانتی‌ گراد می باشد. بخاطر درجه ذوب بالا از آن به منظور اندود نمودن سطح کوره ها استفاده می‌ نمایند. این ماده میل ترکیبی فراوانی با آب خواهد داشت و به همین علت درنگاهداری آن باید دقت زیادی بعمل آورد. سنگ آهکی که به روش صنعتی حرارت دیده باشد و تبدیل به آهک زنده شود مرغوب تر و یکنواخت‌ تر است.

روش های شکفتن آهک

شکفتن آهک چیست؟ عمل تبدیل شدن آهک زنده به نیترات کلسیم را شکفتن آهک می‌ نامند. آهک بعد از آن که شکفته شد بسته به درجه خلوص، ازدیاد و حجم پیدا خواهد کرد و در آهک‌ های لاغر این ازدیاد حجم ۲۵/۱ تا ۲ برابر و در آهک‌ های چاق از ۲ تا ۵/۳ برابر حجم اولیه است. همراه با این فعل و انفعالات شیمیایی مقداری حرارت نیز آزاد خواهد شد. سرعت عمل شکفته شدن به سه عامل زیر بستگی دارد.

حالت فیزیکی آهک:

آهکی که خرد شده باشد سریعتر از قطعات بزرگتر هیدراته می‌ شود.

ساختمان شمیایی آهک:

آهک خالص بسیار سریعتر از آهکی که ناخالصی دارد شکفته می‌شود.

درجه حرارت پختن آهک:

آهک پخته شده قادر به شکفتن نیست و آهک سوخته نیز به علت اثر ناخالصیها دیر یا هرگز نمی‌ شکند. در ضمن بسته به میزان تمایل آهک به هیدراته شدن سه حالت زیر باید رعایت شود.

۱- آهکی که به سرعت می‌شکفد بایستی به آب اضافه شود نه آب به آهک. آّ ب بایستی روی آهک را بپوشاند و باید مانع از تبخیر آب بوسیله افزودن آهک شد. این آهک تولید ملات کاملا هوایی می‌ کند.

این مطلب را از دست ندهید
روش های ساخت سیمان

۲- آهکی که متوسط شکفته می‌ شود بایستی آنقدر آب به آن اضافه نمود تا نیمی از آن درآب غوطه‌ ور گردد. این نوع آهک تولید ملات نیمه آبی می‌ نماید.

۳- آهکی که به آهستگی شکفته می شود باید آنقدر آب به آن اضافه نمود تا کاملا آنرا مرطوب کند. از این آهک ملات‌ های آبی تولید خواهد شد.

شکفتن آهک زنده ممکن است با سوختن آهک بعلت بروز حرارت زیادی که آزاد می‌ شود همراه باشد. آهک سوخته فعالیت ندارد و در ملات مثل یک جسم خنثی عمل خواهد کرد و بی‌ مصرف است. برای جلوگیری از سوختن آهک باید سعی کنیم که تمام ذرات آهک با آب تماس داشته باشد و برای این کار باید مخلوط را خوب بهم زد. باید در نظر داشت که استفاده از آهک شکفته در ملات موجود ازدیاد حجم می‌ شود و خساراتی در پی خواهد داشت. برای آهک خالص میزان آب مورد نیاز در حدود ۲۲% ولی در عمل تا ۳۵% وزن آهک آب مصرف می‌ شود.

برای گرفتن قیمت انواع آهک با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500