شن و ماسه دوبار شور

شن و ماسه دوبار شور چیست؟

مصالح سنگی بتنی یا همان سنگدانه ها، یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده بتن می باشند. بطوریکه این مواد در حدود هفتاد درصد از حجم بتن را تشکیل می دهند. بسیاری از ویژگی های مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی بتن مربوط به سنگدانه ها است. به همین علت این مصالح سنگی، نقش اساسی را در طرح اختلاط و مسائل اقتصادی مربوط به ساخت بتن برعهده دارند. قیمت ماسه دوبار شور نیز بر همین اساس تعیین می شود. سنگدانه های طبیعی معمولا از دو نوع رودخانه ای (گرد گوشه) یا خرد شده (تیز گوشه) هستند. همچنین بر اساس دسته بندی حجمی، این مصالح سنگی به دو دسته ریزدانه (ماسه) و درشت دانه (شن) تقسیم می شوند. استاندارد اندازه ریزدانه ها نیز از ۰ تا ۷۶٫۴ میلیمتر است و از این مقدار نباید تجاوز کند.
سبکدانه ها عمدتا در ساخت اعضای سبک ساختمان و یا اجزای عایق حرارتی کاربرد دارند. دلیل این امر نیز داشتن تخلخل زیاد و توده ویژه کمتر آنها نسبت به سنگدانه های معمولی است. لازم است بدانید که سبکدانه ها نیز به دو نوع طبیعی و مصنوعی دسته بندی می شوند.
سبکدانه های طبیعی مانند پوکه سنگ، دیاتومه، سنگ پا و برخی از انواع توفها، منشا آتشفشانی یا غیر آتشفشانی دارند.
سبکدانه های مصنوعی نیز با استفاده از مواد خام مختلف طی فرایندی به روش منبسط تولید می شوند. مواد خام بکار رفته در ساخت سبکدانه های مصنوعی به شرح ذیل می باشند:
سرباره کوره آهنگدازی، ورمیکولیت، سنگ لوح، پرلیت، خاک رس و سنگ های رسی. همچنین برخی از دانه های با منشا آلی و جوشهای صنعتی نیز در ساخت سبکدانه های مصنوعی استفاده می شوند.
مصالح سنگی تشکیل دهنده بتن باید دارای ویژگی های مختلفی از قبیل: دوام بالا، سختی، تمیزی، عدم پوسیدگی و عاری از لایه های ورم کننده یا منقض شونده باشند تا زمانی که در معرض هوا و مواد شیمیایی مضر برای بتن قرار می گیرند دچار فرسایش نشوند. این اتفاق باید در مورد آرماتورها، ذرات میکا، کلوخه های رسی و لایه های سست نیز صدق کند.
همچنین یکسری از مواد که ممکن است برای بتن مضر باشند و استفاده از آنها در بتن مجاز نیست به این شرح است:
مواد سنگی پهن و نازک یا دراز، ورقه ورقه، سست، ناپایدار در برابر عوامل شیمیایی معین و واکنش زای قلیایی و نیز هوازدگی.
جنس مواد تشکیل دهنده شن و ماسه دوبار شور نیز باید از سنگهای آهکی سخت، سیلیسی و سیلیکاتی باشد. مقدار مجاز و حداکثری ذرات رس و لای و ذرات ریزتر از ۷۵ میکرون در انواع ماسه طبیعی و یا ماسه بدست آمده از شن طبیعی، نباید از ۳ درصد تجاوز کند. همچنین این ذرات در ماسه شکسته حاصله از سنگ از ده درصد و از شن از یک درصد وزنی نباید بیشتر شود.

این مطلب را از دست ندهید
عوامل موثر در خودگیری سیمان
برای گرفتن قیمت شن و ماسه با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد -09128047761 - 02177429500