انتخاب نوع خاک در فضای سبز

انتخاب خاک مناسب برای فضای سبز

یکی از نکات مهم در پرورش گیاهان، انتخاب نوع خاک مناسب می باشد زیرا گل ها قادر به رشد در هر خاکی نیستند. در ثانی اگر هم بتوانند در خاک دوام بیاورند نمی توانند از حد مشخصی بیشتر رشد کنند. برخی گلها بسته به شرایطشان، به خاک نسبتا سنگین احتیاج دارند و برخی نیز برایشان خاک شنی مناسب است. به همین دلیل خاک مورد نیاز برای هر کدام از انواع گل متفاوت در نظر گرفته می شود. برای مثال در انتخاب نوع خاک گلهای آپارتمانی باید توجه نمود که خاک انتخاب شده سبک بوده و از قابلیت نفوذپذیری بالایی برخوردار باشد. در خاک گلهای آپارتمانی بر اثر نفوذ هوا به خاک، اکسیژن مناسب به ریشه می رسد و در پی آن آب اضافی از ته گلدان خارج می شود. به همین دلیل ریشه گل دچار خفگی و متعاقبا پوسیدگی نمی شود.

انواع خاک زراعی,انواع خاک های زراعی,خاک زراعی,

انواع خاک زراعی

دسته دیگری از گلها که گیاهان زینتی می باشند هر کدام از نظر رشد در محیط اسیدی یا آهکی، به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول گیاهان زینتی آهک دوست می باشند که در محیط قلیایی رشد کرده و دسته دوم گیاهان آهک گریز هستند که باید در محیط اسیدی قرار گیرند تا بتوانند به میزان کافی رشد نمایند. در ادامه مقاله به تعریف جداگانه از دیگر انواع خاکها می پردازیم.
خاک جنگلی: خاک جنگلی دارای درصد بالایی از مواد آلی است که بر اثر تجزیه طولانی مدت شاخ و برگ درختان، دچار پوسیدگی گردیده و به هوموس تبدیل می شود.

خاک شناسی فضای سبز,خاک فضای سبز,خاک مناسب برای فضای سبز,

خاک گیاهان زراعی : دسته دیگری از انواع خاک که بدان می پردازیم خاک گیاهان زراعی است. این خاک شامل خاک رس با ترکیبی از ماسه، کود دامی پوسیده و مقادیری خاک و برگ می باشد.

خاک آهکی : اصطلاحا به خاکی گفته می شود که بیش از ۱۵ درصد آهک داشته و دارای خاک قلیایی نیز باشد.

این مطلب را از دست ندهید
طراحی کف ستون

خاکهای فقیر : این نوع خاک شامل خاک معدنی است. بیشترین موارد قابل یافت در این خاک ماسه است. یکی از راههایی که می توان خاک فقیر را شناسایی کرد، توجه به رنگ آن می باشد که معمولا دارای رنگ روشنی هستند. این خاکها از ساختمان نامطلوبی برخوردارند.

خاک معمولی باغچه : این خاک از ترکیب خاک رس با کود دامی و ماسه تشکیل می شود که هر کدام باید به نسبت مساوی در خاک موجود باشد. نکته قابل توجه در استفاده از خاک معمولی باغچه، زمان استفاده از آن است که باید حتما در فصل پاییز استفاده شود. در صورتی که در زمان رشد گیاهان از این خاک استفاده شود باید کود دامی را از ترکیبات آن حذف نمود.

خاک رسی : خاکی که بیش از ۴۰ رصد ترکیب اولیه آن از رس تشکیل شود را خاک رسی گویند.

خاکهای شنی یا ماسه ای : بیشترین ماده تشکیل دهنده این نوع خاک ماسه و پس از آن مقداری رس می باشد.

خاکهای لومی : مناسب ترین نوع خاک برای کشت و کار هستند. دلیل آن نیز برخورداری خاک لومی از ساختمان و بافت مناسب می باشد. مواد تشکیل دهنده خاک لومی رس، شن و سیلیس به نسبت مساوی است.

خاکهای غنی از مواد آلی : شامل کود دامی پوسیده با مقادیری پرلیت، سبوس و خاک برگ می باشد.

خاک های لیمونی : نوع دیگری از خاک لومی می باشد که دارای مقادیر زیادی سیلیت است.

خاک سبک : شامل خاک باغچه با کود دامی و ماسه و برگ می باشد.

خاک های پیت ماس یا تورب : شامل خاک پیت + خاک کوکوپیت

خاک هوموسی : این از خاک از ترکیب خاک جنگلی با خاک پیت بدست می آید.

خاک اسیدی : شامل سبوس، پرلیت، کود دامی و خاک برگ

برای گرفتن قیمت انواع خاک های زراعی با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد -09128047761 - 02177429500