انواع سنگ ساختمانی در دیوارهای سنگی - قسمت اول

تعاریف عمومی سنگ ساختمانی برای دیوار سنگی

به طور کلی در تولید دیوارها و بناهای سنگی، بسته به استفاده دیوار اعم از باربر یا غیر باربر و همچنین بسته به گونه نمای و استحکام یا دیگر خصوصیات و ویژگی های آن، انواع سنگ ساختمانی با ویژگی ها و مشخصات خاصی مورد کاربرد قرار می‌ گیرند. آشکار است که استفاده از شکل طبیعی سنگ‌ ها منجر به ساخت بناهایی معمولی و اکثراً بدون مشخصات فنی میشود و در کاهش هزینه ها و مدت زمان تولید نقش عمده ای ایفا میکند. اما ساخت بناهایی با ویژگی‌ های خاص و مشخصات فنی از پیش تعیین شده، نیازمند استفاده از مصالح و سنگ‌ هایی با اشکال خاص می باشد که این نیز به نوبه خود منجر به افزایش هزینه و زمان ساخت شده و نیروی کار متخصص در این زمینه را می‌ طلبد. انواع سنگ‌ های ساختمانی را می‌ توان به صورتهای زیر طبقه بندی نمود. کاربرد انواع مختلف سنگها در انواع دیوارهای سنگی و نماهای دیوارهای سنگی آورده شده است.

سنگ رودخانه ای,سنگ رودخانه ای چیست,سنگ کوهی,

سنگ ساختمانی رودخانه‌ ای

این نوع سنگ‌ در جریان غلتیدن در مسیر رودخانه و برخورد با یکدیگر و بر اثر عمل فرسایش آب بر روی آنها‌، گوشه های تیز و لبه دارشان ساییده گردیده و سطح سنگ به صورت تقریبا صیقلی در آمده است.

سنگ ساختمانی قلوه رودخانه‌ ای

این گونه، سنگ رودخانه‌ ای می باشد که حداقل قطر آن از ۵ cm بیشتر است. کوچکترین سایز سنگ قلوه که در دیوارسازی سنگی مصرف میگردد، ۱۵ cm می باشد. قلوه سنگ‌ های با قطر کوچکتر از ۱۵ cm می‌ توانند به منظور سنگ‌ های پرکننده در میان دیوار مورد کاربرد قرار گیرند.

سنگ لاشه چیست,سنگ ملون,سنگ های قواره,

سنگ ساختمانی کوهی

این گونه از سنگها اکثراً لبه تیز هستند و مستقیماً از معدن سنگ و رگه کوه استخراج خواهند شد. عملیات استخراج به راههای مختلفی همچون استفاده از مواد سوزا (منفجره)، پتک و قلم‌ های بزرگ یا چکش‌ های ضربه‌ ای (پیکور)، انجام می‌ پذیرد. سنگ‌ هایی را که بدین شیوه‌ ها از معدن استخراج می‌ کنند اگر حجم بزرگی داشته باشند، اصطلاحا سنگ قله (Coupe) می‌ گویند. چنین سنگ‌ هایی را بنا به سفارش خریدار‌، در معدن یا در کارگاه ساختمانی به اندازه‌ های مورد نیاز قواره می‌ کنند.

این مطلب را از دست ندهید
خرید و فروش پودر سنگ

سنگ لاشه چیست؟

این گونه از سنگها در زمان استخراج، یا در پی مراحل گوناگون قواره کردن سنگها، به دست می‌ آیند. سنگهای لاشه شکل خاصی نداشته و دارای سطوح مشخصی نمی باشند، و همان شکلی که از معدن به دست می آیند، بدون هیچ گونه حک و اصلاح، به کارگاه ساختمانی انتقال پیدا می کنند. بنا به تعریف استفاده از سنگ لاشه، بدون اینکه گوشه‌ های تیز و لبه‌ دار آن گرفته‌ شود، در دیوارسازی سنگی مجاز نیست مگر با قطر کمتر از ۱۵ cm که آن هم فقط به عنوان سنگ‌ های پر‌کننده در میان دیوار مورد کاربرد قرار می گیرد.

نمای ساختمان سنگ رودخانه ای,سنگ رودخانه ای,سنگ رودخانه ای چیست,

سنگ قواره Moellon Brut

هنگامی که گوشه‌ های تیز و برنده سنگ لاشه را با چکش یا پتک بگیرند و گوشه های آن تقریباً منظم گردد سنگی به دست می آید که به آن سنگ قواره گویند، کوچکترین اندازه سنگ قواره ۱۵ cm است.

سنگ بادبر یا رگه‌ ای Moellon

این گونه از سنگها سنگیست که در زمان استخراج از معدن‌، به کمک پتک‌، آن را به شکل تقریبی مکعب مستطیل در می‌ آورند و پس از آن در کارگاه، سطح نمای آن را حدوداً به صورت چهار گوش (مربع یا مستطیل) شکل می‌ دهند. اصطلاحاً به این گونه از سنگها مالون می گویند. این کار، برای برداشتن درزهای افقی و قائم در دیوارهای رجدار و به رج برده شده و همینطور برای نظم کشیدن به نمای دیوار انجام می‌ پذیرد. ریشه سنگ، از طرف نما به طرف دم سنگ، با استفاده از پتک کمی لاغرتر شده تا عمل کنار هم گذاشتن سنگها به راحتی صورت پذیرد. حداقل عرض و ارتفاع سنگ بادبر به ترتیب ۲۰ و ۱۵ cm و اندازه بار سنگ حداکثر ۴ cm می باشد.