انواع سیمان تولید شده در کشور

انواع سیمان

اغلب بر اساس عملکرد مورد نیاز بتن یا شرایط در ساختمان، نوع سیمانی مورد نیاز را مشخص می کنند. برخی از کارخانه های تولید سیمان فقط انواع خاصی از سیمان پرتلند را تولید می کنند. تفاوت این نوع سیمان ها چیست و چگونه در هنگام به کار بستن، آزمایش، تولید و شناسایی می شوند؟

به معنای کلی، سیمان پرتلند از طریق حرارت دادن منابع آهک، آهن، سیلیس و آلومینا تا دمای کلینکر (2500 تا 2800 درجه فارنهایت) در کوره دوار تولید می شود، سپس کلینکر را به صورت پودر ریز خرد می کند. گرمایشی که در کوره ایجاد می شود مواد اولیه را به ترکیبات شیمیایی جدید تبدیل می کند. بنابراین، ترکیب شیمیایی سیمان با درصد جرم و ترکیب منابع خام آهک، آهن ، سیلیس و آلومینا و همچنین دما و مدت حرارت دهی تعریف می شود. تغییرات در مواد اولیه، ویژگی های خاص و همچنین فرایندهای تولید نظیر آسیاب و اضافه کردن ترکیب احتمالی مانند گچ ، سنگ آهک و… است که نوع سیمان تولید شده را تعیین می کند.

انواع سیمان تولید کشور و موارد مصرف آن

سیمان پرتلند نوع ۱,سیمان پرتلند نوع 2,سیمان پرتلند نوع ۳,

سیمان پرتلند نوع ۱ : زمانیکه هیچکدام از خواص انواع سیمان برایمان مهم نباشد از سیمان پرتلند نوع 1 استفاده میکنیم.

سیمان پرتلند نوع ۲ : سیمان پرتلند نوع 2 برای کاربرد عمومی و همچنین کاربرد ویژه در زمانیکه گرمای هیدراتاسیون متوسط مورد نظر باشد.

قیمت سیمان تهران

سیمان پرتلند نوع ۳ :

سیمان پرتلند نوع 3 برای کاربرد در زمانیکه مقاومت های بالا در کوتاه مدت مورد نظر باشد.

سیمان پرتلند نوع ۵ :

در زمانیکه مقاومت زیاد در مقابل سولفات ها مورد نظر باشد کاربرد دارد.

سیمان سفید :

برای کاربرد در سطح ساختمان ها و زمانیکه کاربرد از سیمان های بدون رنگ با مقاومت های بالا مورد نیاز است. کاربرد سیمان سفید در تولید انواع سیمان های رنگی می باشد.

سیمان سرباره ای ضد سولفات :

در زمانیکه مقاومت متوسط در مقابل سولفات ها و یا حرارت هیدراتاسیون متوسط مورد نظر است، کاربرد دارد.

سیمان پرتلند – پوزولانی :

در ساختمان های بتنی معمولی و اکثراً در مواردی که مقاومت متوسط در مقابل سولفات ها و حرارت هیدراتاسیون متوسط مورد نظر باشد کاربرد دارد.

سیمان پرتلند – آهکی :

این گونه سیمان در تهیه ملات و بتن در کلیه مواردی که سیمان پرتلند نوع ۱ به کار می رود. دوام بتن را در برابر یخ زدن، آب شدن و املاح یخ زا و عوامل شیمیایی بهبود می دهد.

این مطلب را از دست ندهید
کاربرد سیمان رنگی در دیوار و ساختمان

سیمان بنائی :

برای کاربرد در مواقعی که ملات بنائی با مقاومت های کمتر از سیمان پرتلند نوع ۱ مورد نیاز است.

سیمان نسوز ۴۵۰ :

حاوی بیش از ۴۰% Al2O3 با اتصال هیدروکسیلی و فازهای کلسیم آلومینات، به منظور ماده نسوز در صنایع حرارتی کاربرد دارد.

سیمان نسوز ۵۰۰ :

حاوی بیش از ۷۰% Al2O3 با اتصال هیدروکسیلی و فازهای CA2 و CA برای مصرف به عنوان ماده نسوز با درصد خلوص بالا در صنایع حرارتی و اتمسفرهای CO.H2 کاربرد دارد.

سیمان نسوز ۵۵۰ :

حاوی بیش از ۸۰% Al2O3 با اتصال هیدروکسیلی و آلومینات کلسیم به عنوان ترکیب اصلی، دارای نسوزندگی و خواص ترمومکانیکی بالا و کاربردهای ویژه نسوز مانند آتمسفرهای احیاء هیدروژن.

سیمان های چاه نفت :

این سیمان ها برای درزگیری چاه های نفت کاربرد دارد. عمده این گونه سیمان ها دیرگیر بوده و در برابر دماها و فشارهای بالا مقاوم می باشند. این سیمان امکان دارد در حفره چاه های آب و فاضلاب نیز به مصرف برسد.

سیمان های پرتلند ضد آب : این سیمان به رنگ سفید، خاکستری تولید خواهد شد. این نوع سیمان، انتقال مویینه آب را تحت فشار ناچیز یا بدون فشار، کاهش می دهد ولی جلوی انتقال بخار آب را نمی گیرد.

سیمان های با گیرش تنظیم شده : سیمان با گیرش تنظیم شده به گونه ای کنترل و ساخته می شود که می تواند بتنی با زمان های گیرش از چند دقیقه تا یک ساعت تولید کند.

سیمان های رنگی : این سیمان ها بیشتر جنبه تزئینی و آرایشی دارند و در نماسازی سیمانی و تولید بتن نمادار به مصرف می رسند.

انتخاب نوع سیمان

سیمان سفید,سیمان های پرتلند ضد آب,سیمان های چاه نفت,در انتخاب سیمان به ویژگی های مهمی که سیمان ها باید داشته باشند توجه کنید. این ویژگی ها عبارتند از: یکدستی،خشکی ، انبساط، مقاومت، حرارت هیدراتاسیون و زمان گیرش. بیشتر این ویژگی ها با استفاده از ملات یا خمیر ایجاد شده از سیمان، تست می شود. این آزمایش تایید می کند که سیمان توانایی عملکرد خوب در بتن را دارد. با این حال ، عملکرد بتن در کل با توجه به تمام مواد تشکیل دهنده بتن، مقدار آنها، همچنین محیط و روش های استفاده و قرار دادن تعیین می شود. 

سیمان تهران از کجا بخریم؟ علی قمصری نژاد - 02177429500 - 09128047761