با انواع ملات گچ آشنا شوید

 ملات گچ

یکی از رایج ترین روش های به کارگیری گچ تولید ملات گچ است، تهیه ملات گچ آسان بوده و به این شکل است که باید مقدار لازم آب و گچ را با یکدیگر مخلوط کرده و بعد از گیرش اولیه از آن برای کارهای ساختمانی استفاده کنید.

ملات گچ و خاک

خاک همانند بعضی از مواد زمانی که به ملات گچ اضافه شوند، سرعت گیرش گچ را پایین آورده و باعث می شود خاصیت چسبندگی گچ افزایش یابد. نکته مهم دیگر این است که استفاده از خاک در ملات گچ به لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است اما فراموش نکنید که خاک مقاومت گچ را پایین می آورد. کاربرد ملات خاک و گچ زیر لایه در سفید کاری دیوار یا سقف ساختمان است.

ملات گچ کشته

کاربرد ملات کشته برای سفید کاری داخل ساختمان است، ویژگی خاص این ملات این است که بعد از خشک شدن هم نرم است به دلیل این که از گچ بسیار ریز و نرم در آن استفاده می شود. زمانی که از این ملات استفاده می کنید، نباید ضخامت آن را زیاد بگیرید چرا که بسیار نرم است. بعضی از سفید کاری هایی که با استفاده از این ملات ساخته می شود، به حدی نرم هستند که بعد از خشک شدن هم با کشیدن دست روی آن دست شما سفید خواهد شد.

ملات گچ و ماسه

اگر شما نمی توانید از رس مرغوب استفاده کنید، می توانید به جای رس ماسه در این ملات بریزید. نکته مهم این است که استفاده از رس بهتر است.

این مطلب را از دست ندهید
قیمت گچ ابریشم سمنان

دوغاب گچی

کاربرد دوغاب گچ در ساختمان فراوان بوده و لازم است بدانید برای تولید این دوغاب نیاز به فرمول خاصی نیست، تنها باید مقدار آب به نسبت گچ بیش تر باشد.

دلیل ترک خوردگی در سطح گچی

  1. وجود آب بیش از حد در ملات
  2. ضخامت بالای گچ
  3. اجرای عملیات گچ کاری در دمای زیر صفر درجه
  4. جابه جایی اجزای مجاور همان سطح گچ کاری شده