انواع آجرهای رسی و غیر رسی

آجر چیست؟

همان طور که می دانید آجر یکی از قدیمی ترین مصالح ساخته شده به دست بشر می باشد که در کشور ایران هم کوره های مخصوص پخت آجر در شهرهای شوش، کاشان و همچنین تپه های سیلک وجود دارد؛ نکته بسیار مهم این است که قدمت کوره های ذکر شده به بیش از 6000 سال قبل می رسد. با وجود این که این روزها مصالح بسیار متفاوتی ساخته شده است، اما همچنان آجر یکی از کاربردی ترین مصالح مورد نیاز در ساختمان سازی می باشد. کاربرد اصلی آجر در عملیاتی مانند کف پوشی، کف سازی، کرسی چینی، نما سازی، دیوار چینی و …است. آجر دارای انواع بی شماری بوده که از جمله آن ها می توان به آجرهای ضد اسید، نسوز، بتنی، آهکی، ماسه، مارنی، شیلی و همچنین شیستی اشاره کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم در رابطه با آجرهای رسی و غیر رسی بحث کرده و اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

آجر چیست,آجرهای رسی,آجرهای غیر رسی,

انواع آجرهای رسی Clay Brick

  1. آجرهای سنتی Handmade Brick

این نوع از آجرها به دو روش سنتی و دستی ساخته شده که شامل آجرهای قزاقی، آجرهای لعاب دار و همچنین آجرهای فشاری می باشد.

آجرهای قزاقی: این نوع از آجر دارای رنگ سفید بوده و در ابعاد 50×10×20 ساخته می شود. کاربرد این نوع آجر در نماهای ساختمانی است چرا که دارای کیفیت بالایی بوده و ظاهر زیبایی هم دارد.

آجرهای فشاری: زمان تولید این نوع آجر کارگران خاصی به کمک انگشتان خود گوشه های قالب آجر را از گل پر می کنند، به همین دلیل به این نوع آجرها فشاری گفته می شود. ابعاد آجرهای فشاری5×10×20 بود6 و به همین دلیل در زیرکاری، سفت کاری، تیغه چینی، دیوارهای باربر، طاق ضربی و …. کاربرد دارند.

انواع آجر,کاربرد آجر,کاربرد آجرهای رسی,

آجرهای صنعتی Engineering Brick

تمامی مراحل ساخت و تولید این نوع از آجرها توسط ماشین آلات انجام می شود. از ویژگی های این نوع از آجرها می توان به مقاومت و تراکم بالای آن اشاره کرد که برای ساختن اعضای باربر کاربرد دارد. لازم به ذکر است این نوع آجر به دو دسته تو پر و همچنین سوراخ دار تقسیم می شود.

این مطلب را از دست ندهید
آجرهای نسوز مصرفی در کارهای تأسیساتی

آجرهای سوراخ دار: وجود حفره هایی در این نوع از آجرها سبب سبک وزن بودن آن ها شده که سبب نفوذ بیش تر ملات خواهد شد. البته لازم به ذکر است سطح حفره های داخلی باید چیزی حدود 25 تا 40 درصد سطح کل آجر باشد.

آجرهای تو پر: در ساخت این نوع آجر نباید حجم حفره ها بیش تر از 25 درصد کل آجر باشد.

آجرهای نسوز: در تهیه آجر نسوز از خاک رس استفاده می شود که دارای هیدروسیلیکات زیادی است. نکته قابل ذکر این است که آجرهای نسوز در حقیقت نوعی چینی هستند.  از کاربرد این نوع آجرها می توان استفاده آن در بدنه کوره یا شومینه ها را نام برد که به علت مقاومت بالای آن در برابر حرارت می باشد.

انواع آجر غیر رسی clay Brick

  1. آجرهای آهکی Sand-lime Brick: در منطقه هایی که خاک رس کم یاب بوده و ماسه به فراوانی یافت می شود، ماسه های سواحل دریا را با مخلوط سیلیسی و همچنین آهک می سازند.
  2. آجرهای بتنی Concrete Brick: این نوع از آجرها در واقع نوعی بلوک سیمانی تو پر هستند که از آب، سنگ دانه های معدنی و همچنین سیمان پرتلند ساخته شده است. کاربرد این نوع آجرها طبق درجه نفوذ و میزان مقاومت فشاری خود در مصارف عمومی یا حتی دیوارهای خارجی است.

معرفی انواع آجر,آجر چیست,آجرهای رسی,

کاربرد آجرهای رسی در ساختمان ها

این نوع آجرها که بسته به نوع مصرف خود به گروه های آجر توکار، آجر نما  و همچنین آجر مهندسی تقسیم می شوند.

  1. آجرهای توکار: این نوع آجر برای کارهای عمومی ساختمان مناسب بوده و برحسب محل مورد استفاده به دو نوع باربر یا غیر باربر تقسیم می شوند که هر یک از آن ها به دو نوع توپر و همچنین سوراخ دار ساخته می شوند.
  2. آجر نما: این نوع اجر بدون نیاز به اندود کاری یا هر پوشش دیگری مستقیما برای نما مورد استفاده قرار گرفته و به دو دسته توپر و سوراخ دار تقسیم می شوند.
برای خرید انواع آجر با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500