انواع سیمان از لحاظ میزان گسترش یافتن

سیمان منبسط شونده که به آن سیمان انبساطی نیز گفته می شود ، نسبی از سیمان پرتلند است که حاوی موادی است که با قرار گرفتن در سیمان حجم آن افزایش می یابد. این معمولاً با مخلوط های بتونی برای شرایطی که انقباض سیمان معمولی نامطلوب است یا سیمان یا مخلوط بتن برای ایجاد فشار بر قسمت دیگری از سازه مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده می شود. برخی از محصولات ساخته شده با سیمان منبسط شونده می توانند برای درزگیری ترک ها و سوراخ های کوچک دیواره های بتونی مانند دیوارهای فونداسیون استفاده شوند و به جلوگیری از نشت در برخی کاربردها کمک کنند. سیمان های گسترش یابنده کاربردهای خاصی دارند که به برخی از آنها اشاره می‌ شود.

قیمت سیمان تهران

الف ـ ترمیم روسازی های بتنی

در روسازیهای بتنی که یکپارچگی سطح، بسیار مهم است، در صورتی که بخشی از سطح سوراخ یا کنده شود، جهت پرکردن آن باید از سیمان گسترش یابنده استفاده کنند تا پس از حاصل کردن گیرش، منبسط شده، کاملاً به دیواره‌ های سوراخ بچسبد و یکپارچگی سطح را حفظ کند و از ظاهر شدن شکاف و درز جلوگیری نماید.

ب ـ ترمیم مخازن سیالات

در صورت بروز ترک یا درز در دیواره‌ های بتنی مخازن سیالات، ترک حاصل را نمی‌ توان با سیمان عادی ترمیم کرد. چرا که پس از حاصل کردن گیرش، باز در اثر پدیده جمع شدگی، درز کوچکی باقی می‌ ماند. بدین منظور از سیمان گسترش یابنده استفاده می‌ کنند تا با فشار آوردن به دیواره‌ های ترک، آن را به خوبی مسدود کند.

ج ـ ترمیم قوس ها

قوس ها سازه هایی هستند که نیروهای قائم را به صورت نیروهای فشاری به پی منتقل می‌ کنند. لازمه این عملکرد، یکپارچه بودن عناصر سازنده قوس است. در صورت بروز انقطاع در این عناصر، محل قطع باید به وسیله سیمان منبسط شونده ترمیم شده تا یکپارچگی فوق تامین گردد.

د ـ نصب ستونهای بلند

هنگام نصب ستون ها باید در شاغولی بودن آنها بسیار دقت داشت. در غیر این صورت ستون کج نصب شده که باعث خارج شدن بار از محور بارگذاری و تحمیل ممان خروج از مرکز می‌ گردد. این مساله مخصوصاً در ستون های بلند بسیار حائز اهمیت است. چرا که انحرافات اندک پای ستون در ارتفاعات به وضوح ظاهر می‌ شود.

این مطلب را از دست ندهید
خودگیری و سخت شدن مخلوط های سیمانی

جهت نصب اینگونه ستون ها آنها را بر روی صفحاتی فلزی جوش داده، به محل انتقال میدهند. بر روی صفحات سوراخ هایی جهت عبور پیچ می باشد. این پیچها قبلاً در پی تعبیه شده‌ اند، با قرار دادن صفحات فلزی روی پیچ ها و تنظیم مهره‌ های مربوط، ستون را به صورت شاغول در می‌ آورند. آنگاه اطراف صفحه تا روی پی را بسته، درون آن را دوغاب سیمان گسترش یابنده تزریق می‌ کنند تا پس از کسب مقاومت، هم ستون شاغول باشد و هم قدرت باربری سیستم تامین گردد.

مواد تشکیل دهنده سیمان گسترش یافته

سیمان منبسط شونده با استفاده از پایه سیمان پرتلند متشکل از سنگ آهک، خاک رس و گچ پخته شده ساخته می شود. سنگ آهک و خاک رس با هم گرم می شوند و در دمای حدود 2600 درجه فارنهایت گرم می شوند و این ماده را به قطعات خشک سیمان تبدیل می کند. این ماده با کلینکرهای سولفوآلومینات آسیاب می شود. این کلینکرها توسط سنگ آهک ، سولفات کلسیم و بوکسیت با هم در دمای حدود 2300 درجه فارنهایت ساخته می شوند. هنگامی که در معرض آب قرار می گیرد ، سولفوآلومینات گسترش می یابد.

کاربرد سیمان گسترش یافته یا منبسط شده

انواع سیمان,روسازیهای بتنی,سیمان گسترش یابنده,

بیشتر سیمان های پرتلند با خشک شدن منقبض می شوند زیرا آبی که برای فعال سازی آنها استفاده می شود ، حجم آنها را افزایش می دهد. در برخی از کاربردها ، این جمع شدگی می تواند مقاومت پیوند سیمان به اجسام و سازه های مجاور را کاهش دهد یا نشت ایجاد کند.

سیمان های انبساطی به پیمانکاران این امکان را می دهد که دال های کف بزرگ و مداوم و بدون درز ایجاد کنند و آنها برای پر کردن سوراخ در پایه ها و ایجاد بتن خود تنش که از استحکام بتن سیمان پرتلند معمولی است ، به خوبی کار می کنند. اجزای بتن پیش تنیده برای پل ها و ساختمان ها با استفاده از این مواد ساخته می شوند

برای گرفتن قیمت انواع سیمان با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500