تاثیر نانو تکنولوژی روی کیفیت سیمان

درباره فناوری نانو در سیمان

همان طور که می دانید فناوری نانو باتوجه به تاثیر مثبتی که به روی صنعت سازه و ساختمان سازی داشته است، نقش قابل ملاحظه آن غیرقابل انکار بوده و رقابت بین تمامی تولید کنندگان محصولات را فراهم ساخته است. اگر در رابطه با کاربرد این فناوری کنجکاو شده باشید، لازم می دانیم بگوییم برای نما کاری، اسکلت سازی، دکوراسیون داخلی و…. مورد استفاده قرار می گیرد.

در این بخش لازم است بدانید علت پرکاربرد بودن فناوری نانو این می باشد که مصالح تولیدی استحکام و مقاومت بالایی داشته و سبب افزایش عمر ساختمان ها خواهد شد. اگر تجربه اجرایی داشته باشید، حتما می دانید که سیمان نقش بسیار موثری در ساخت و ساز دارد و به حدی وجود این محصول کاربردی و حیاتی است، که بدون آن نمی توان هیچ یک از قسمت های ساخت و ساز را به اتمام رساند.

سیمان در تمامی ملات های بادوام سیمان وجود داشته و از طرفی ماده ای به اسم بتن زمانی که با سیمان همراه باشد؛ دارای مقاومت بالاتری خواهد بود. البته لازم به ذکر است وجود سیمان در هر ملاتی نیازمند به رسیدگی های لازم بوده و در صورت عدم انجام اقدامات لازم، آن ملات بعد از خشک شدن سبب ترک های خاصی می شود که در پایین آمدن مقاومت بنا تاثیر گذار است.

خواص سیمان,سیمان نانو,فروش نانو سیمان,

نانو سیمان چیست؟

به کارگیری مواد نانو در سیمان ها سبب شده است، تمامی خواص سیمان تقویت شده و مشکلات آن مانند جذب آب بالا، ترک خوردگی، عمل آوری در مدت طولانی، انتشار دی اکسید کربن و حتی مقاومت کششی پایین آن رفع شده و از بین برود. از مزیت های وجود نانو در سیمان می توان تبدیل آن را به یک ماده چند منظوره نام برد. لازم به ذکر است افزوده شدن مواد نانو به سیمان علاوه بر تمامی خواص نام برده شده دارای ویژگی دیگر مانند تغییر رنگ، واکنش های کاتالیستی، محافت گرمایی، هدایت گرمایی و… می باشد.

همان طور که می دانید و در سطرهای بالاتر هم بیان شد، سیمان تاثیرات بسیار مفیدی به روی ساختمان داشته و از اهمیت بالایی برخوردار  است. سیمان در واقع یک ماده درونی با ساختار پیچیده و چند بعدی می باشد که در گذشت زمان تکامل یافته است. ماتریکس خمیر سیمان یک ماده متخلخل است که از سالسیوم هیدروکسید, آلومینات و سیمان غیر هیدراته ای که در یک محصول هیدراتاسیون نانوساختار غیر شفاف گنجانده شده , تشکیل یافته است. این محصول, ژل کلسیم سیلیکات هیدراته نام دارد که یک محصول هیدراتاسیون برجسته از خمیر سیمان می باشد. در رابطه با دیگر ویژگی های سیمان می توان به خاصیت های مکانیکی بسیار خوب آن اشاره داشت. ذرات نانو در مقایسه با حجم آن ها دارای سطح وسیع تری بوده یا به عبارتی دیگر ذرات نانو بیش از 50 درصد آن ها در سطح قرار داشته و واکنش پذیری ماده را افزایش می دهد. زمانی که سطح دارای ذرات نانو مرطوب شود، میزان آب پراکنده در بین ترکیب را کاهش خواهد داد.

این مطلب را از دست ندهید
خودگیری و سخت شدن مخلوط های سیمانی

نانو سیمان,نانو سیمان چیست,نانو سیمانکاری,

در نهایت می توان نتیجه گرفت به کارگیری ذارت نانو در ملات های سیمانی و بتن، می تواند رفتار آن ها را در تمامی شرایط ممکن تحت تاثیر قرار داده و سبب توسعه مکانیکی، میکروساختاری و همچنین فیزیکی خواهد بود. در سال های گذشته به کارگیری از نانو باتوجه به ویژگی های خاصی که دارد، با افزایش همراه بوده و بسیار گسترش یافته است. در رابطه با عملکرد نانو ذارات باید بدانید، نانوسیلیکا همانند یک ماده پرکننده عمل می کند و فضاهای بین ژل کلسیم سیلیکات هیدراته را پوشش می دهد.

در نهایت واکنش پوزولانیک با هیدروکسید کلسیم سبب افزایش میزان کلسیم سیلیکات هیدراته شده و این امر تراکم ماتریکس را در پی دارد که به استحکام و مقاومت بالای ماده منجرب می شود. نکته بسیار مهم این است که وجود ذرات نانو در بتن سبب افزایش مقاومت فشاری شده و از طرفی جذب آب را تا حد چشم گیری کاهش می دهد.

برای قیمت گرفتن و خرید سیمان تهران با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500