چگونه خاک های باغبانی تهیه کنیم؟

برای دستیابی به ثمره خوب در سبزی کاری و گل کار باید از خاک های استفاده کنیم که ویژگی های متناسب با گیاه مدنظر ما داشته و باید حاصلخیز و سرشار از مواد غذایی باشند. این گونه خاک ها به صورت معمول در دسترس نیستند و باید آنها را پس از انجام مراحلی تهیه کرد. خاک های گوناگونی از جمله خاک مناسب چمن، خاک سازگار با باغچه، خاک کمپوست (زباله) و خاک برگ برای باغبانی وجود دارند.

انواع خاک های باغبانی

قدم اول- خاک برگ

برای تهیه اینگونه خاک برگ، در فصل پاییز برگ ها را در چاهی به عمق یک متر می ریزند. علاوه بر اینکه برگ ها را به همراه آب دفن می کنید، می توایند برای اینکه تجزیه ان ها سریعتر انجام شود از آهک، اوره (کود شیمیای) و یا ادرار چهارپایان به همراه آب استفاده کنید و نهایتا با غلتک آنها را کاملا فشرده کنید. این عمل را تا زمانیکه چاه پر می شود، ادامه هید. پس از گذشت حدود 3 ماه و یا بیشتر این مواد این برگ ها را به هم میزنند و به دوباره به آن آب می افزایند و عمل فشرده سازی با غلتک را دوباره انجام میدهند؛ و در نهایت با پوسیده شدن برگ ها، هوموس زیادی در سطح خاک ایجاد می شود. به خودی خود برگ از نظر غذایی ضعیف می باشد، اما وقتی با انواع خاک ترکیب شود شرایط مناسبی را برای خاک به وجود می آورد.

قدم دوم- خاک چمن

چمن ها در خاک های که جنس آنها از آهک و رس است بهتر رشد می کند، و ریشه چمن مقدار زیادی از این مواد را در خود حفظ می کند. تولید خاک چمن اینگونه است که باید آن ها را به صورت مکعب مستطیل در آورده و سپس قسمت های مکعب شکل را بر روی هم قرار می دهیم، البته طوری روی هم نگه داری می شوند که چمن ها روی یکدیگر قرار بگیرند، نهایتا به این مواد ادرار چهار پایان، آب و اوره(کود شیمیای) اضافه می کنند، و باید این مواد را 3 یا 4 بار در یکسال به هم زد تا مقداری هوموسن که در گل کاری کاربرد دارد به دست بیاید.

این مطلب را از دست ندهید
تراکم خاک به وسیله انفجار

انواع خاک های باغبانی,خاک باغبانی,خاک های باغبانی,

قدم سوم- خاک کوش

ترکیبی از خاک برگ و کود حیوانی است که پس از گذشت مدتی پوسیده می شود و به تدریج حرارتش از بین می رود، در اصطلاح به این خاک، خاک کوش گفته می شود. کاربرد اصلی این خاک در گل کاری می باشد.

قدم 4 – خاک کمپوست(زباله)

آشغال های که توسط انسان ها تولید می شوند، دارای مقدار زیادی مواد غذایی، حیوانی و گیاهی هستند، مانند پوست میوه ها، سبزیجات و …
می توان این زباله ها را در محل مناسبی قرار داده و به صورت متوالی و هر چند هفته یک بار مواد را به هم زده و به آن ادرار چهارپایان اضافه می شود. نتیجه این مواد، خاکی بسیار حاصلخیر تولید میکنند که در گل کاری و سبزی کاری مورد استفاده قرار می گیرند.

گام 5 – خاک باغچه

این گونه خاکها چون سالیانه کاشته می شوند و به دلیل اضافه شدن کود حیوانی به آن دارای هوموس بسیار غنی است. این نکته قابل ذکر است که افزودن ماسه به آن موجب سبکی بافت این خاک می شود. استفاده اصلی این خاک در گل کاری و کاشت سبزی می باشد.