ویژگی‌ها و کاربرد بتن پلاستیک در سدها

موارد استفاده بتن بنتونتی در سدها

قرارگرفتن آب اندوخته شده در پشت سدهای خاکی از طریق پی سد در صورتی که کنترل مناسب برایشان صورت نگیرد، باعث بروز مشکلات جدی برای سد خواهد شد. بیشترین مشکلات ناشی از افزایش گرادیان خروجی آب بوده است که باعث شناوری ذرات خاک در پاشنه سد و در نتیجه شروع حرکت ذرات خاک می‌ گردد‌. برای تحت کنترل قرار دادن تراوش از پی سد روش‌ هایی برای کاهش تراوش ‌آب به کار می‌ برند‌. یکی از روش‌ های کم کردن تراوش از پی حفر ترانشه در پی سد و پر کردن آن با مصالح بنتونیت بتن پلاستیک می باشد.

بنتونیت بتن پلاستیک مصالحی می باشد که با مقاو‌مت کم (کمتر از بتن معمولی‌) و دارای شکل پذیری بیشتر از بتن معمولی است. اکثراً در بنتونیت بتن پلاستیک از نسبت‌ های سیمان به آب پایین استفاده خواهد شد. بتن پلاستیک علاوه بر تغییر شکل پذیری ‌بالا و نفوذ پذیری ‌کم از مقاومت برشی متناسب با فشار اعمالی برخوردار است.

کنترل تراوش از زیر پی سدها به راههای گوناگونی صورت می‌ پذیرد. جنس لایه‌ های زمین در محل پی سد، میزان اهمیت سد و تکنولوژی اجرایی قابل دسترسی از جمله عوامل مؤثر در انتخاب روش کنترل تراوش می باشند. پرده تزریق، آب بند سپری، پوشش بالادست و دیوار آب بند از راههای اصلی و متداول کنترل تراوش از پی سدها هستند. دیوارهای آب بند دارای خصوصیات انعطاف پذیری بالا، نفوذپذیری کم و مقاومت فشاری‌ متناسب با فشار اعمالی بوده و از این رو در مناطقی که پی سست، ضعیف و نفو ذپذیری بالایی دارند بکار خواهند رفت.

مراحل تولید دیوارهای آب بند شامل احداث دیوار راهنما و سکوی کار، حفاری ترانشه، اضافه کردن گل حفاری جهت پایداری دیواره‌ ها و در نهایت پرکردن آن با مصالح مناسب می باشد. این مصالح پر کننده می‌ تواند سنگدانه‌ های مخلوط شده با گل بنتونیت، مخلوط سیمان و بنتونیت به صورت گل روان و یا بنتونیت بتن پلاستیک باشد.

این مطلب را از دست ندهید
خاک مناسب برای باغبانی

بتن بنتونیت,بتن بنتونیتی,بنتونیت بتن پلاستیک,

نحوه ساخت بتن پلاستیک‌

آزمایشات نشان داد‌ه‌ اند که نحوه تولید بتن پلاستیک در خصوصیات آن تاثیر بسزایی دارد. ساخت بتن پلاستیک در بچینگ ویژه‌ ای انجام می پذیرد. بچینگ مورد نظر شامل تجهیزات زیر است.

  • سیلوهای ذخیره جداگانه سیمان و بنتونیت
  • میکسر مخلوط کننده پودر بنتونیت و آب
  • حوضچه ذخیره دوغاب بنتونیت
  • سیستم‌ های پیمانه کردن، وزن کردن، مخلوط کردن، پمپ‌ ها، لوله‌ها و …

برای تولید بنتونیت بتن پلاستیک، اول بنتونیت به آب در حال دوران سریع در میکسر اضافه می گردد و مخلوط بین ۳ الی ۵ دقیقه با سرعت بهم زده میشود. آنزمان است که مخلوط بدست آمده را به مدت حداقل ۲۴ ساعت در مخزن ذخیره دوغاب نگهداری می‌ کنند تا جذب آب و تورم بنتونیت بخوبی صورت پذیرد. در این مدت نیز مخلوط مرتباً هم زده خواهد شد. بعد از آن سیمان به دوغاب بنتونیت اضافه شده و در نهایت سنگدانه‌ ها به مخلوط اضافه می‌ شوند‌‌.

کنترل کیفیت بتن پلاستیک‌

کیفیت بنتونیت بتن پلاستیک ساخته شده به خاطر نقشی که این مصالح ایفا می‌ کنند از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. به این دلیل خصوصیات مصالح مورد نیاز برای ساخت بتن، ویژگی‌ های بتن پلاستیک تازه و در نهایت بتن پلاستیک سخت شده باید دقیقاً مورد کنترل قرار گیرد.

برای گرفتن قیمت سیمان پرتلند با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 02177429500 - 09128047761