انواع آجرهای ساختمانی - قسمت چهارم

آجر نسوز

از انواع آجرهای ساختمانی می توان به آجر نسوز اشاره داشت. آجر نسوز یکی از گونه های مصالح ساختمانی می باشد. مواد اولیه و روند تولید آجر نسوز برحسب محل مصرف، حرارت کوره، محیط شیمیایی، فشار، سایش و تغییرات درجه دما متغیر می باشد و با حداقل مواد گداز آور تهیه خواهد شد. در واقع از انواع خاک‌ های نسوز تهیه میشود. برای آشنایی بیشتر با این نوع آجرها به مقاله آجر نسوز مراجعه نمایید.

آجر نسوز نما فقط برای نمای خارجی ساختمان کاربرد ندارد، بلکه در فضاهای داخلی و مرطوب مانند حمام و آشپزخانه و حتی کف نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

آجر جوشی,آجر ماسه آهکی,آجر نسوز,

آجر ماسه آهکی

آجر ماسه آهکی گونه ای از آجرها می باشند که پایه‌ مواد تشکیل دهنده‌ ی آنها از سیلیکات کلسیم است. این گونه از آجر ساخته شده از ترکیب آهک و ماسه سیلیسی می باشد و در شرایط فشار و بخار شکل می‌ گیرند. آجر ماسه آهکی نباید در محیط‌ های اسیدی یا نمک‌ های قوی قرار بگیرند، زیرا که در هنگام خشک شدن منقبض شده و به دلیل جذب آب بیشتر نسبت به سایر آجرها در پی سازی و کرسی چینی کاربرد نداند.

انواع آجرهای ساختمانی,مصالح ساختمان,مصالح ساختمانی,

آجر جوش

آجر جوش که آنرا با خاکی که در گرمای بیش از ۱۰۰۰ درجه خمیری نشود می‌ پزند و آن را بیشتر در کوره نگداری میکنند تا دانه‌ های خاک کمی عرق کرده و به هم بچسبند و آجر یک تکه شود. برای آنکه آجر خیلی عرق نکند، به آن گداز آور می‌ زنند، که معمولاً اکسید آهن می باشد. اکسید آهن گذشته از اینکه گدازآور است، آجر جوشی را به رنگ سرخ تا سیاه در می آورد. رنگ دهی آجر جوش از کم بودن اکسید آهن و فراوانی آهک و باز‌ها در آن است. این آجر باید سفت باشد، لاشه نشود، ترد نباشد، ترک نداشته باشد، در برابر ضربه پایدار باشد و لب پر نشود، کم ساییده شود، زبر باشد، و جای ساییده شده آن نیز زبر بماند، سطح شکسته شده آن شیشه‌ ای نبوده، دانه‌ دانه و پر باشد، در برابر یخبندان و مواد شیمیایی پایدار باشد. تاب فشاری آجر جوش نباید از ۳۵N/mm2 کمتر باشد. حداکثر % جذب آب آجر جوشی ساختمانی ۶٪ و آجر جوشی فرش کف ۴% می باشد. وزن ویژه آجر جوش باید بیش از ۱۹۰۰ کیلوگرم در متر مکعب باشد. آجر جوشی که به کار فرش کردن کف سواره رو و پیاده‌ رو میرود، باید تاب ضربه پذیری بالایی از خود نشان دهد. خیلی کم ساییده شده، زبر بوده و پس از سایش زبر بماند. آجر جوش برای پوشش دیواره تونل‌ ها و گنداب روها نیز کاربرد دارد.

این مطلب را از دست ندهید
آجرهای نسوز مصرفی در کارهای تأسیساتی