اموزش نازک کاری گچ - قسمت دوم

تیم گچ کاری و اجرای عملیات گچ کاری

شاید شما هم در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید، که تیم گچ کاری از یک استاد کار ماهر و یک شاگرد تشکیل می شود. گاها برا پروژه های بزرگ از دو استاد کار و یک شاگرد هم استفاده می کنند تا با سرعت بالاتری مراحل گچ کاری به اتمام برسد. ذکر این نکته لازم است که در پروژه های خیلی بزرگ از چندین تیم اجرایی بهره گرفته تا پروژه مدت های طولانی در عملیات گچ کاری باقی نماند.

برای این که گچ کاری خوبی داشته باشید باید از استادکار ماهر زیرکار استفاده کنید. استاد کارهای ماهر نقش به سازایی در یک پروژه داشته و سرعت آن ها هم بسیار مهم است به شکلی که یک استاد کار ماهر می تواند در یک روز کاری چیزی حدود 40 متر مربع را در ارتفال 3 متر  گچ و خاک و همچنین 50 متر مربع را گچ سفید کاری اجرایی کند. این در حالی است که اگر از گچ پاششی استفاده کنید، همان طور که در سطرهای بالاتر هم اشاره کردیم، سرعت کار به روزی حدود 300 متر مربع رسیده و بسیار سریع خواهد شد.

اموزش نازک کاری گچ,گچ كاري ساختمان,گچ کاری ساختمان,

با دستگاه های مورد نیاز برای گچ کاری آشنا شوید

در این قسمت قصد داریم شما را با انواع دستگاه های مورد نیاز گچ کاری اشنا کنیم، با ما همراه باشید.

 1. داربست در صورت نیاز، تخته، بشکه
 2. ماله
 3. همزن های دستی
 4. شمشه هایی مختلف چوبی، آهنی، آلومینیومی
 5. کاردک
 6. تراز
 7. سیمان
 8. شاقول
 9. لیسه پلاستیکی

با دستگاه های مورد نیاز برای گچ کاری با گچ پاششی آشنا شوید

 1. ماشین گچ پاش
 2. پمپ باد

چه آب و هوایی برای گچ کاری ساختمان مناسب است؟

اگر تجربه کار اجرایی را داشته باشید حتما می دانید که گچ در دمای زیر صفر درجه یخ زده و فاسد می شود، پس باید اکید از گچ کاری در فصل سرد سال خود داری کرد. اما این مشکل بدون راه حل نبوده و می توانید با استفاده از عایق درب و پنجره و بهره گیری از وسایل گرمایشی مانند بخاری و هیتر، این مشکل را برطرف کرده و به گچ کاری بپردازید.

توصیه ما به شما این است که گچ کاری در فصل سرد سال را با وجود این راه حل انجام نداده و آن را به فصل گرم موکول کنید.

شرایط نگهداری از گچ کاری ساختمان

بعد از به اتمام رسیدن عملیات گچ کاری از هر نوع خراش دادن به روی دیوار یا ضربه وارد کردن پرهیز کرده و اجازه دهید گچ کاملا خشک شود. بعد از گیرش نهایی گچ و خشک شدن کامل آن می توانید برای محافظت بیش تر از کاغذ دیواری یا نقاشی ساختمان استفاده کنید.

گچ کاری ساختمان دیوار,گچ کاری ساختمان متری چند,مراحل گچ کاری,

آشنایی با مراحل متوالی گچ و خاک

شاید کنجکاو شده باشید که عملیات گچ و خاک بعد از چه مراحلی باید اجرایی شود، در ادامه قصد داریم همین موضوع را بررسی کنیم.

اولین کار انجام شده تیغه چینی دیوارهای خارجی و داخلی بوده که بعد از آن باید لوله گذاری تاسیسات را انجام داد، تاسیسات شامل بخش مکانیکی و برق ساختمان خواهد بود. بعد از آن ها در مرحله سوم باید رابیس و سقف کاذب را اجرایی کرد. مرحله چهارم را کاشی کاری به خود اختصاص داده و بعد از آن باید کف سازی را انجام داد. بعد از اتمام این 5 مرحله می توانیم عملیات گچ و خاک را انجام داده و دیوار و سقف را برای نازک کاری آماده کنیم. در صورت استفاده از کناف برای سقف می توانید بعد از اتمام گچ کاری آن را به کار ببرید. نکته مهم این است که زمان اجرای سرامیک و همچنین درب و پنجره چندان اهمیتی نداشته و می توانید هم زمان با گچ کاری آن را انجام دهید، اما باید به شکلی باشد که کار اجرایی هر تیم، به تیم دیگر آسیبی وارد نکند.

این مطلب را از دست ندهید
خواص گچ ساختمانی و نقاط ضعف آن

روش های توصیه شده برای گچ کاری ساختمان

 • سعی کنید همیشه از گچ های استاندارد و مرغوب استفاده کنید.
 • تلاش شما بر این باشد که همیشه از گچ های تولید تازه استفاده کنید. ذکر این نکته واجب است که گچ های موجود در انباری تا یک سال انقضاء دارند. گچ های گهنه و قدیمی دیگر آن چسبندگی مورد نیاز را نداشته و اصلا کارآیی ندارند.
 • برا پروژه های گچ کاری حتما از تیم های حرفه ای گچ کار استفاده کنید، نتیجه انتخاب خود را بعد از اجرای گچ کاری خواهید دید.
 • شاید در ابتدا برای انتخاب تیم گچ کار به سراغ آن هایی بروید که ارزان تر هستند، اما به شما توصیه می کنم بدانید هر ارزانی بی دلیل نیست. کسی که کار را خوب بلد نبوده و توانایی بالایی ندارد قیمت کم تری می گوید. عموما تیم هایی که کار بلد نیستند و هدر رفتی مصالح آن ها زیاد است، قیمت پایینی هم دارند.
 • سطح دیوار مد نظر شما که گچ کاری شده است باید کاملا صاف و بدون هیچ برآمدگی یا فرورفتی باشد، برای تست این ویژگی خاص می توانید از ابزاری به اسم شمشه استفاده کنید.
 • سقف های گچ کاری شده هم باید بدون هیچ موجی بوده و کاملا صاف و صیقلی باشد.
 • گچ کاری های انجام شده در صورتی صحیح و قابل قبول هستند که به رنگ سفید بوده باشد و هیچ تغییر رنگی نداشته باشند.
 • یکی از راه هایی که به شما نشان می دهد گچ کاری انجام شده درست است و هیچ ایرادی ندارد، این است که گچ بعد از خشک شدن با فشار کمی فروکش نکرده یا به عبارتی دیگر پوک نباشد.
 • در سطرهای بالاتر هم به آن اشاره کردیم، که اکید از گچ کاری در دمای زیر صفر درجه پرهیز کرده و به راه حل ایجاد گرما یا عایق حرارتی اکتفا نکنید.
 • از ویژگی های گچ کاری صحیح می توان به این مورد اشاره داشت که بعد از خشک شدن کاملا سخت است و گرده سفید از آن تولید نمی شود.
 • یکی از نکات بسیار مهم درباره مراحل ساختمان سازی و گچ کاری این است که قطعات فلزی را قبل از گچ کاری باید حتما ضد زنگ زده باشیم، از جمله این قطعات می توان به فریم پنجره ها، چهار چوب درب ها، ستون های فلزی و باد بندها اشاره کرد.
 • بعضی از قطعات ساختمان علاوه بر این که به ضد زنگ نیاز دارند، به توری مرغی هم نیاز داشته و باید قبل از گچ کاری حتما برای این کار اقدام کنید. از جمله این قطعات می توان به ستون های فلزی، لوله های بخاری و همچنین باد بندها اشاره کرد.
 • کاربرد توری های مرغی به همین جا ختم نشده و باید در محل هایی که دو نوع دیوار قرار دارد به کاربرده شود. به طور مثال می توان به محل هایی که یک دیوار از جنس بتن بوده و دیوار کنارش هبلکس می باشد، اشاره داشت. علت این اقدام این است که از ترک ها گچ جلوگیری خواهد کرد.
برای خرید انواع گچ با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500