مراحل تولید سیمان پرتلند | شرح کامل با تصویر

تولید سیمان پرتلند به عنوان یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد به دو روش خشک و تر انجام می شود. روش های مذکور از لحاظ نوع اختلاط مواد اولیه با یکدیگر تفاوت دارند. در روش تر مواد اولیه ابتدا با آب مخلوط شده و سپس این مواد که حالت خمیری پیدا کرده اند پخته می شوند. در روش خشک کیفیت کار بالاتر می باشد و به همین دلیل بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. روند تولید سیمان پرتلند بدین صورت می باشد که پس از تهیه مواد اولیه آنها را پس از اختلاط گداخته کرده و در مرحله بعد کلینکر و مواد افزودنی مورد نیاز را آسیاب می کنند.

تولید سیمان پرتلند,روش تولید سیمان پرتلند,سیمان پرتلند,

در تولید سیمان پرتلند از مواد خام با درصد مشخصی استفغاده می شود. در هنگام تولید این محصول باید بین ۲۲ تا ۲۵ درصد مواد رسی و ۷۵ تا ۷۸ درصد در مواد خام مورد نیاز وجود داشته باشد. خاک با چنین ویژگی در طبیعت به نرت یافت می وشد. به همین دلیل سیمان پرتلند را از مخلوط خاک رس و سنگ آهن که به میزان مشخصی مواد فزودنی دارند تهیه می کنند.

قیمت سیمان تهران

فرایند تولید سیمان پرتلند,قیمت سیمان پرتلند,مصالح ساختمان,

روش تولید سیمان پرتلند

روند تولید بدین شکل می باشد که ابتدا مواد اولیه را پس از جداسازی در معدن به کارخانه می برند و آسیاب می کنند. سپس خاک رس را به کمک آب در حوضچه های لجن خرد می کنند. آنگاه خمیر حاصل شده را در آسیاب های مخصوص با آهک خرد شده اختلاط کرده و همگن می کنند. درمرحله آخر نیز مخلوط بدست آمده که خامه ای شکل می باشد را سیلو های مخصوص می فرستند و پس از آزمایش میزان کمبود مواد مورد نیاز را مشخص کرده و به مخلوط می افزایند.

فرایند تولید سیمان پرتلند

مصالح ساختمانی,تولید سیمان پرتلند,روش تولید سیمان پرتلند,

ازخمیر مذکور برای تغذیه کوره مدور که با آجر نسوز آستر شده و از ورق فولادی تشکیل شده استفاده می کنند. مشخصات کوره های مدور بدین صورت است که در حدود ۱۵۰ تا ۲۳۰ متر طول و ۴ تا ۷ متر عرض دارند و شیب آنها ۴ درجه می باشد. خمیر از انتهای فوانی وارد کوره تزریق شده و از سر دیگر کوره تخت حرارت شعله اتش با گرمای ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد قرار می گیرد. سپس دانه های کلینکر گداخته که متخلخل شده اند و تمایل به ترکیب با آب را دارند به سمت قسمت خنک کننده حرکت کرده و بوسیله جریان هوای کنترل شده خنک می شوند. در این زمان درجه حرارت کلینکر از ۱۵۰۰ به ۱۰۰ درجه سانتی گراد می رسد. در صورتی که کلینکر دارای اکسیدهای کلسیم و منیزیم مورد نیاز باشد به سمت سیلو هدایت می شود و در غیر اینصورت آنرا وارد آسیاب می کنند.

کلینکر در داخل آسیاب با میزان مشخصی از گرد گچ مخلوط می شود و دوباره تحت عمل آسیاب قرار می گیرد و سیمان حاصل شده به سمت بخش بسته بندی فرستاده می شود. سیمان را در بسته های ۵۰ کیلویی با حجم تقریبی ۳۰ دسی متر مکعب بسته بندی می کنند. سیمان های کیسه ای معمولا برای عملیات ساختمان سازی تهیه می گردد. در صورتی که عملیات مورد نظر در حجم وسیعی مانند پلسازی و سد سازی انجام شود سیمان را بصورت فله با ککامیون دارای مخزن مخصوص به محل پروژه حمل و در سیلوهای تهیه شده انبار می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
رادیاتور تزئینی یا رادیاتور دکوراتیو

اثرات محیطی تولید سیمان پرتلند

تولید سیمان پرتلند می تواند در تمام مراحل فرآیند اثرات زیست محیطی ایجاد کند. اینها شامل انتشار آلودگی هوا به صورت زیر است:

  • گرد و خاک
  • گازها
  • هنگام کار با ماشین آلات و هنگام انفجار در معادن ، سر و صدا و لرزش.
  • مصرف مقادیر زیاد سوخت در حین ساخت 
  • انتشار CO2 از مواد اولیه در حین ساخت و آسیب به حومه از معدن.

تجهیزات برای کاهش انتشار گرد و غبار در هنگام استخراج و تولید سیمان به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و تجهیزات برای به دام انداختن و جدا کردن گازهای خروجی بیشتر در حال استفاده است. حفاظت از محیط زیست، همچنین شامل ادغام مجدد معادن در حومه پس از بسته شدن آنها با بازگشت آنها به طبیعت یا کشت مجدد آنها است.

کارگران در تاسیسات سیمان پورتلند ، به ویژه افرادی که در حال سوزاندن سوخت حاوی گوگرد هستند، باید از اثرات حاد و مزمن قرار گرفتن در معرض SO2 [دی اکسید گوگرد] آگاه باشند و غلظت اوج و تمام تغییر SO2 باید به طور دوره ای اندازه گیری شود.

یک تلاش تحقیقاتی مستقل از AEA Technology برای شناسایی مسائل مهم صنعت سیمان امروز نتیجه گرفت مهمترین مسائل مربوط به عملکرد محیط زیست، بهداشت و ایمنی صنعت سیمان، انتشارات اتمسفر (از جمله انتشار گازهای گلخانه ای ، دیوکسین ، NOx ، SO2 و ذرات معلق) ، حوادث و کارگران در معرض گرد و غبار قرار دارند.


کاربردهای سیمان پرتلند چیست؟

سیمان پرتلند یک ماده ساختمانی عالی است که عموماً به دلیل خواص اتصال عالی آن باعث مقاومت در برابر عناصر سازه ای می شود. سیمان پرتلند معمولاً برای تولید بتن استفاده می شود. همچنین به عنوان یک ماده اصلی در ملات، گچ، و دوغاب به ویژه استفاده می شود.

در ساده ترین شکل ، بتن مخلوطی از خمیر و سنگدانه است. خمیر، متشکل از سیمان پرتلند و آب، سطح سنگدانه های ریز و درشت را می پوشاند. از طریق یک واکنش شیمیایی به نام هیدراتاسیون، خمیر سفت شده و قدرت می گیرد و توده سنگ مانند معروف به بتن را تشکیل می دهد. در این فرآیند کلید یک ویژگی قابل توجه از بتن نهفته است: عین پلاستیک است و هنگامی که تازه مخلوط می شود ، قابل انعطاف است ، وقتی سخت می شود مقاوم و با دوام است.

مقاومت و هزینه نسبتاً کم بتن ، آن را به ستون فقرات ساختمان ها و زیرساخت ها در سراسر جهان تبدیل کرده است. خانه ها، مدارس و بیمارستان ها و همچنین فرودگاه ها، پل ها ، بزرگراه ها و سیستم های ریلی، بیشتر بتن را تقاضا می کنند. زیرا به عنوان مثال ، کشورهای در حال توسعه به طور فزاینده ای شهرنشین می شوند ، حوادث شدید آب و هوایی مستلزم دوام بیشتر مصالح ساختمانی هستند و قیمت سایر مواد زیربنایی همچنان افزایش می یابد.

حتی متخصصان ساخت و ساز نیز بعضی اوقات اصطلاحات سیمان و بتن را به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می کنند. سیمان در واقع ماده تشکیل دهنده بتن است. این پودر ریز است که وقتی با آب ، شن و ماسه یا سنگ خرد شده (سنگدانه ریز و درشت) مخلوط شود ، توده سنگ مانند معروف به بتن را تشکیل می دهد.

برای گرفتن قیمت انواع سیمان با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500