انواع آجرها از نظر شکل و رنگ

انواع آجرها از نظر شکل

آجر یکی از مصالح ساختمانی است که انواع آجرها از نظر شکل و رنگ را در این مقاله بررسی می کنیم.

  • آجر توپر

که در آن حجم سوراخ ها از ۲۵% حجم آجر (یا در حالت آجرهای پرسی، حجم فرو رفتگی از ۲۰% آجر) تجاوز نمیکند. در این نوع آجر، سوراخ ها کاملاً از
میان آجر عبور می‌ کنند.

  • آجر سوراخ دار

آجری است که در آن حجم سوراخ هائیکه از میان آجر می گذرد، از ۲۵% حجم آجر بیشتر باشد.

  • آجر توخالی

آجری است که در آن حجم سوراخ هائیکه از میان آجر عبور خواهند کرد از ۲۵% حجم آن بیشتر بوده و هیچگونه محدودیتی در ابعاد سوراخ ها وجود نخواهد داشت.

  • آجر متخلخل

در این آجر حجم منافذ (سوراخ های بسته شده در یک انتها) بیش از ۲۰% حجم آجر خواهد بود.

نکته مورد توجه این است که آجرهای متخلخل معمولاً با روش های پرسی ساخته خواهند شد و آجرهای سوراخ دار و توخالی با استفاده از روش دکسترودر (برون رونده) تهیه می‌ شوند.

  • آجر با شکل مخصوص

آجری است که دارای شکل هندسی بغیر از مکعب مستطیل معمولی است.

آجر با شکل مخصوص,آجر توپر,آجر توخالی,

انواع آجر از لحاظ رنگ

اگر از آجر در نماچینی مورد استفاده قرار بگیرد، رنگ آن حائز اهمیت میشود. برای استفاده در نماچینی، آجرهایی به رنگ‌ های زرد کمرنگ که به آن آجر سفید می‌ گویند و زرد پررنگ که به آن آجر بهی می‌ گویند و همچنین آجرهایی به رنگ قرمز روشن یا قرمز سیر در بازار موجود هستند. در حدود سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۴۰ یک نوع آجر ابلق به رنگ‌های قرمز و زرد بنام آجر بهمنی به بازار ایران عرضه شد که با کوره آجرپزی به همین نام ساخته میشد.

این مطلب را از دست ندهید
فروش تیغه سفال فوم دار

ضخامت آجرهای مورد استفاده در نما ممکن است ۴،۳ یا ۵ سانتیمتر باشد ولی ۲ بعد دیگر این آجرها مانند آجرهای فشاری یا ماشینی خواهد بود.

علت رنگی بودن این آجرها مربوط به طریقه چیدن آجر در کوره و نحوه آتش دادن به آن می باشد. کنترل سطوحی که با آتش در تماس مستقیم باشد نیز در رنگ آجر موثر خواهد بود. از طرفی رنگ آجر مربوط به اکسید فلزاتی مانند اکسیدهای گوناگون آهن می باشد که در مواد اولیه آجر وجود دارد. برای ساخت مصالح اولیه و همچنین مراحل خشت‌ زنی و خشت‌ خشک‌ کنی آجرهای رنگی، دقت و هزینه بیشتری به عمل می‌ آید. به همین علت این آجرها گران تر از دیگر انواع آن می باشند.

آجر سوراخ‌ دار,آجر متخلخل,آجرهای قدیمی,

‌آجرهای قدیمی

این گونه آجرها در قطعات بزرگ ساخته می‌ شده‌ اند و علی رغم تهیه به روش دستی از کیفیت مناسبی برخوردار بوده‌ اند.

  • آجر نظامی : این گونه آجر به اندازه ی ۴ آجر معمولی (۵×۵۰×۵۰) ساخته میشده اند و همانطوری که از اسم آنها مشخص است، در کف سالن‌ های سرباز خانه‌ها در گذشته کاربرد داشته است.
  • آجر ختایی: با ابعاد ۵×۲۵×۲۵ در ساختمان‌ های قدیمی در فرش کف حیاط و … مورد استفاده قرار میگرفته است.
  • آجر تخت (چهارگوش ایرانی) : بزرگتر از آجر نظامی است که بطور عمده برای فرش کردن کف بکار برده شده است.
  • آجر شکری : آجر پخته که به دلیل استفاده فراوان در آب انبارها به آن آب انباری نیز می‌ گفتند. این آجر کاملاً پخته و رنگش شیر و شکری می باشد.
برای گرفتن قیمت انواع آجر با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 02177429500 - 09128047761