انواع سیمان - قسمت دوم

در قسمت اول از مقاله انواع سیمان به معرفی تیپ های پنجگانه سیمان پرتلند پرداختیم. در این مقاله دیگر انواع سیمان را به شما معرفی می کنیم.

سیمان پرتلند روباره آهن گدازی (سرباره)

سیمان پرتلند سرباره از اختلاط روباره کوره ی آهن گدازی با کلینکر سیمان پرتلند معمولی بدست می آید. این سیمان در تمام عملیات هایی که قابلیت استفاده از سیمان پرتلند معمولی وجود دارد قابل استفاده می باشد. تنها تفاوت در بدست آوردن مقاومت اولیه می باشد که نسبت به سیمان پرتلند معمولی کندتر صورت میپذیرد. این مهم در زمان سردی ها بیشتر خود را نشان می دهد. این سیمان دارای حرارت تولیدی پایینی است که یک امتیاز برای این سیمان مانند سیمان ضد سولفاته در کاهش حرارت قطعات ضخیم می باشد.

انواع سیمان پرتلند,سیمان با آلومین بالا,سیمان پرتلند بنایی,

سیمان پرتلند سفید

سیمان پرتلند سفید دارای منگنز و آهن اندکی می باشد و از مواد بخصوصی ساخته می شود. از این سیمان در جاهایی که احتیاح نماسازی با رنگ سفید می باشد می توان استفاده نمود. در هنگام این عملیات باید از این سیمان همراه با سنگدانه های مخصوصی استفاده کرد. این محصول دارای قیمتی معادل دو برابر قیمت سیمان پرتلند معمولی است و به همین دلیل رعایت احتیاط در تمام طول مراحل کار و انتقال این سیمان ضروری می باشد. زیرا در غیر اینصورت ممکن است سیمان دچار آلودگی شود. روش انبار و مصرف این سیمان مانند سیمان پرتلند معمولی می باشد. همچنین در زمینه کسب مقاومت و خواص گیرش نیز به یکدیگر شبیه می باشند. برای به عمل آوردن سیمان پرتلند سفید باید دقت عمل بسیاری داشت. زیرا با کوچکترین سهل انگاری کثیف می شود و نمیز کردن آن غیر ممکن می باشد. برای استفاده بهینه از این ماده ساختمانی پر کاربرد باید از ورقه های پلاستیکی برای عمل آوری آن استفاده کرد.

سیمان پرتلند ضد رطوبت

ویژگی های سیمان پرتلند ضد رطوبت مانند سیمان پرتلند معمولی است. با این تفاوت که مقادیری ممواد افزودنی دافع آب به آن اضافه شده است.
مزایای اصلی این سیمان در مواقعی است که از آن در پشت لایه نازک کاری استفاده شود تا لایه نازک کاری آب خود را پس ندهد و مکش آب بصورت کنترل شده و کاهشی صورت پذیرد.

سیمان پرتلند روباره آهن,سیمان پرتلند روباره آهن گدازی,سیمان پرتلند سفید,

سیمان پرتلند بنایی

سیمان پرتلند بنایی یکی از انواع مختلف سیمان برای کارهای نازک کاری و اجرای عملیات بنایی می باشد. استفاده از این سیمان در ساخت بتن به هیچ وجه توصیه نمی شود. سیمان پرتلند بنایی از سیمان پرتلند معمولی و مقادیری پودر سنگ بسیار ریز و مواد حباب ساز ساخته میشود و در ساخت آن احتیاجی به استفاده از آهک نمی باشد.

این مطلب را از دست ندهید
عوامل موثر در خودگیری سیمان

سیمان پرتلند ضد آب

خصوصیات این سیمان شبیه به سیمان پرتلند معمولی است و فقط در هنگام تولید بر روی آن یکسری فرآیند مخصوص انجام می پذیرد تا با ایجاد یک لایه روکش ضد آب بر روی آن از جذب رطوبت در هنگام انبار کردن سیمان ممانعت شود. زمانی می توان از این سیمان استفاده نمود که شرایط انبار کردن سیمان نامطلوب بوده و یا تا زمان مصرف سیمان سه ماه زمان باقی مانده باشد. زمانیکه عمل اختلاط این سیمان انجام می گیرد روکش ضد آب از بین می رود و بین سیمان و آب واکنش انجام می گیرد. در هنگام استفاده از سیمان پرتلند ضد آب باید به میزان یک دقیقه زمان اختلاط را از حالت معمول افزایش داد. بهتر است عمل اختلاط این سیمان بصورت دستی انجام نشود.

سیمان پرتلند ضد آب,سیمان پرتلند ضد رطوبت,مصالح ساختمان,

سیمان با آلومین بالا

این سیمان در دسته سیمان پرتلند قرار ندارد. سیمان با آلومین بالا از پخت اختلاط بوکسیت و سنگ آهک در کوره تولید می شود. روند گیرش این سیمان با سیمان پرتلند معمولی مشابه می باشد ولی زمانی که روند سخت دن بتن شروع شود کسب مقاومنت در آن خیلی سریع اتفاق می افتد و این مفاومت در ۲۴ ساعت به بیش از Kg/Cm2 550 می رسد. این سیمان در زمان تهاجم اسید و سولفات ها نسبت به سیمان پرتلند معمولی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. گیرش این محصول در صورتی که با سیمان پرتلند آلوده شود بصورت سریع و ناگهانی انجام می شود. به همین دلیل باید قبل استفاده از سیمان با آلومین بالا کلیه وسایل اعم از چرخ دستی و مخلوط کن را از وجود سیمان پرتلند تمیز کرد. این سیمان باید بصورت جداگانه از دیگر انواع سیمان نگهداری و انبار شود و از اختلاط مواد اضافی به آن اجتناب نمود.

سیمان پوزولانی

سیمان پوزولانی از اختلاط سیمان پرتلند معمولی با دوده ی نرم یا پودر سرباره کوره آهن گدازی ساخته می شود. این سیمان جزو گروه سیمان های کم حرارت می باشد و میزان گیرش اولیه آن نسبت به سیمان پرتلند معمولی کندتر است. عمل سخت شدن این سیمان بعد از ۱۲ ماه اتفاق می افتد. سیمان پوزولانی دارای مقاومت بالایی در برابر سولفات ها و آب دریا دارد.

برای گرفتن قیمت انواع سیمان با این شماره تماس بگیرید. علی قمصری نژاد - 09128047761 - 02177429500