کاربردهای پودر سنگ در ساختمان سازی

کاربرد پودر سنگ

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به مایل به دانستن کاربرد پودر سنگ و اطلاعاتی در رابطه با آن هستید، این مقاله را مطالعه کنید. در ابتدا لازم است بدانید پودر سنگ به ماده ای گفته می شود که بسیار نرم بوده و به شکل طبیعی در اثر سایش بین سنگ های موجود در بستر رودخانه به وجود می آید. طبق تعریف پودر سنگ انتظار می رود، براساس منشا آن رنگ های مختلفی داشته و از طرفی رنگ خود بستر رودخانه هم تاثیرات چشم گیری برروی رنگ پودر سنگ خواهد داشت.

روش تولید پودر سنگ چیست؟

یکی از روش های متداول برای ساخت و تهیه پودر سنگ از راه طبیعی بوده که در سطرهای بالاتر شرح داده شد؛ اما روش دوم تولید پودر سنگ به نام روش مصنوعی معروف بوده و می توان گفت با کوبیدن انواع سنگ ها و کانی ها به دست می آید. در این بخش لازم به ذکر است پودر سنگ های تولید شده به هر یک از روش های ذکر شده، دارای خاصیت منبع خود می باشد. نکته لازم به ذکر دیگر این است که پودر سنگ های مصنوعی معمولا از ضایعات سنگ ساختمانی به دست می آید.

دلیل استفاده از پودر سنگ در ساختمان ها چیست؟

یکی از پرکاربردترین جایگاه پودرسنگ استفاده در ساخت و ساز است به این شکل که آن را همراه با دیگر مصالح مصرفی مخلوط می کنند تا سبب افزایش چسبندگی و مقاومت ساختمان شود. لازم به ذکر است که بهره گیری از پودر سنگ در سیمان سبب از بین رفتن ترک های احتمالی آن بعد از خشک شدن خواهد بود. یکی از بهترین ترکیب های پودر سنگ با سیمان سفید است که برای نمای ساختمان کاربرد داشته و بسیار پرطرفدار می باشد.

پودر سنگ در بتن سازی چه کاربردی دارد؟

همان طور که می دانید بتن از سیمان، آب، شن و ماسه تشکیل می شود، اما در بعضی از موارد به جای بخشی از سیمان پودر سنگ مورد استفاده قرار گرفته و طبق تحقیقات پودر سنگ آهکی و میکروسیلیس می توانند مقاومت فشاری بتن را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. از دیگر فواید استفاده از پودر سنگ در ساخت بتن می توان به کاهش قیمت و آلودگی هوا اشاره کرد.

این مطلب را از دست ندهید
پودر سنگ جوشقان

با کاربرد پودر سنگ و سیمان سفید آشنا شوید

در ابتدا لازم است بدانید پودر سنگ معمولا به رنگ سفید است، اما باتوجه به منشا تولید آن می توان به رنگ های دیگر هم باشد؛ این در حالی است که رنگ سفید پودر سنگ بیش ترین کاربرد را دارد و به همین دلیل به راحتی می تواند با سیمان سفید ترکیب شود و رنگ سفید آن را حفظ کند. از طرفی وجود پودر سنگ در سیمان سفید می تواند هزینه های مصرفی را کاهش داده و در افزایش مقاومت آن تاثیر گذار باشد.

طبق تجربه های اجرایی می توان پودر سنگ و سیمان را به نسبت 7 به 1 مخلوط کرده و در مصرف سیمان صرفه جویی کرد؛ البته لازم به ذکر است مقدار مصرفی آن ها می تواند براساس هدف شما متغییر باشد.

کاربردهای دیگر پودر سنگ

  1. استفاده از پودر سنگ برروی قیر گونی تا چسبندگی و کثیفی کم تری ایجاد شود.
  2. خوراک دام و طیور از دیگر کاربردهای پودر سنگ است.
  3. سند بلاسک از دیگر کاربردهای پودر سنگ می باشد.
  4. در ساخت دوغاب مورد استفاده در درز کاشی و سرامیک هم می توان از سیمان و پودر سفید بهره گرفت، این دوغاب می تواند برای پر شدن تمامی فضاهای خالی بسیار مناسب باشد. از طرفی لازم به ذکر است که جنبه تزیینی برای نماهای ساختمانی هم دارد.